No:110/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvləri ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu və ikitərəfli platformada əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
E.Məmmədyarov qonaqlara Azərbaycanın xarici siyasət proritetləri, Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşdırılmış və gündəmdə olan genişmiqyaslı enerji layihələri, qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətləri barəsində məlumat verdi.
Regionda sabitlik və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdid olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barəsində danışan E.Məmmədyarov beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin dəyişdirilməsinə cəhdlərin yolverilməz olduğunu bildirdi və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin də tələb etdiyi kimi Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasının labüdlüyünü və münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilməli olduğunu vurğuladı.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri Robert Qudlat ABŞ-ın Azərbaycanla münasibətlərə xüsusi önəm verdiyini bildirdi və əməkdaşlığın müxtəlif sahələri üzrə əldə edilmiş uğurların yeni perspektivlər vəd etdiyini əlavə etdi.
Görüşdə həmçinin beynəlxalq və regional gündəliyin müxtəlif məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

No:110/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received members of the US Congress House of Representatives
The sides expressed satisfaction with the current level of relations between Azerbaijan and the United States and exchanged views on deepening cooperation in the bilateral platform.
E.Mammadyarov briefed the guests on foreign policy priorities of Azerbaijan, large-scale energy projects with the initiative and participation of Azerbaijan and development of the non-oil sector.
Speaking about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, which is the main threat to stability and security in the region, E.Mammadyarov said that attempts to change internationally recognized borders of States are unacceptable and noted that the demands of the UN Security Council's relevant resolutions on immediate, complete and unconditional withdrawal of Armed Forces of Armenia from occupied territories of Azerbaijan must be implemented and the conflict must be resolved within the territorial integrity of Azerbaijan.
The head of the delegation, Robert Goodlatte, said that the United States attaches great importance to relations with Azerbaijan and added that successful cooperation in various areas promises new perspectives.
The sides also exchanged views on various issues of international and regional agenda.