No:108/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Çin Xalq Respublikası Hökumətinin Avropa məsələləri üzrə sabiq nümayəndəsi Vu Honqbo ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 mart 2025 22:54
13 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 12-ci Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində Çin Xalq Respublikası Hökumətinin Avropa məsələləri üzrə sabiq nümayəndəsi Vu Honqbo ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Çin strateji tərəfdaşlığından irəli gələn məsələlər, habelə regional və beynəlxalq vəziyyət müzakirə olunub.
Qlobal Bakı Forumunun bəşəriyyəti narahat edən, habelə daha inklüziv dünya düzəni ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi baxımından vacib platforma olduğu qeyd olunub, Azərbaycan tərəfinə yüksək səviyyəli təşkilatçılığa görə təşəkkür edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov şinkişaf edən ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərimizin tarixində xüsusilə ötən ilin Azərbaycan və Çin arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin təsbit olunması baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Strateji tərəfdaşlığımızın bu dinamikasının qorunmasının, habelə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi, bu istiqamətdə siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan və Çinin daim bir-birilərinin ərazi bütövlüyü, suverenliyinə davamlı dəstək göstərdiyi qeyd olunub və buna görə təşəkkür ifadə edilib.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Ötən il ölkəmizdə keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) Çin tərəfinin iştirak və töhfələri xüsusi qeyd olunub.

No:108/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the former Special Representative of the Chinese Government on European Affairs, Wu Hongbo
13 March 2025 22:54
On 13 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the former Special Representative of the Government of the People’s Republic of China for European Affairs, Wu Hongbo, within the framework of the 12th Global Baku Forum.
During the meeting, issues arising from the Azerbaijan–China strategic partnership, as well as the regional and international situation were discussed.
It was noted that the Global Baku Forum is an important platform for discussing issues that concern humanity, as well as matters related to a more inclusive world order, and gratitude was expressed to the Azerbaijani side for the high-level organization.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the past year holds particular significance in the history of our developing bilateral and multilateral relations, especially in terms of the establishment of strategic partnership relations between Azerbaijan and China. The importance of maintaining this dynamic of our strategic partnership, as well as expanding cooperation, and the importance of using the mechanism of political consultations in this direction were emphasized.
It was noted that Azerbaijan and China consistently support each other’s territorial integrity and sovereignty, and gratitude was expressed for this.
The importance of continuing mutual support and solidarity within the framework of regional and international organizations was noted.
The participation and contributions of the Chinese side at the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change held in our country last year were particularly noted.