Mətbuat şərhi 16 aprel 2019
Bu ilin 15 aprel tarixində Moskva şəhərində Rusiya tərəfinin təşəbbüsünə əsasən, Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrovun iştirakı ilə Azərbaycan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Ermənistan xarici işlər naziri Zöhrab Mnatsakanyan arasında görüş keçirilib. Görüşdə, həmçinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi iştirak ediblər.
Görüş zamanı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə başlıca məsələlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Bu xüsusda, cari ilin 29 mart tarixində Vyanada baş tutmuş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin görüşünün nəticələri diqqətə alınmaqla, münaqişə üzrə danışıqlar prosesinin irəli aparılması perspektivləri nəzərdən keçirilib.
Görüşdə, həmçinin münaqişə zonasında gərginliyin azaldılmasına dair tədbirlər, habelə humanitar sahədə mümkün birgə fəaliyyət üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Nazirlər, KİV nümayəndələrinin qarşılıqlı səfərləri də daxil olmaqla, insanlararası təmasların qurulması istiqamətində praktiki addımların atılmasına razılıqlarını ifadə ediblər.
Görüş iştirakçıları yaxın gələcəkdə təmasların davam etdirilməsini razılaşdırıblar.
Görüş nəticəsində Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya xarici işlər nazirlərinin və ATƏT-in həmsədrlərinin birgə bəyanatı qəbul edilib.

No:108/19, Information of the Press Service of MFA
On April 15, at the initiative of the Russian side, a working meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Armenia Zohrab Mnatsakanyan was held with the participation of the Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov. The meeting was also attended by the Co-chairs of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
A broad exchange of views on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict took place at the meeting. In this regard, the prospects for the continuation of the negotiation process on the settlement of the conflict, taking into account the outcome of the Azerbaijani-Armenian summit, held in Vienna on March 29 of this year, were further considered.
An exchange of views took place on further reducing tensions in the conflict zone, as well as on possible cooperation in the humanitarian field. The Ministers expressed their willingness to take practical steps towards establishing people-to-people contacts, including reciprocal visits by media representatives.
The participants agreed to continue contacts in the near future.
Following the meeting, a joint statement was adopted by the Foreign Ministers of Azerbaijan, Armenia and Russia and the OSCE Minsk Group Co-chairs.