Mətbuat şərhi 03 may 2018 00:13
No:108/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov San Marino Respublikasının Xarici İşlər üzrə Dövlət Katibinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
03 may 2018 00:13
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində San Marino Respublikasının Xarici İşlər üzrə Dövlət Katibi Nikola Renzinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Tərəflər iki ölkə arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrinin möhkəmləndirilməsində mütəmadi olaraq yüksək səviyyəli görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Tərəflər Azərbaycan və San Marino arasında ticarət əlaqələrinin iki ölkənin potensialına uyğun olmadığını qeyd edərək, bunun daha da dərinləşdirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. Bu məqsədlə nazirlər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin təşviq edilməsi üçün iki ölkənin biznes dairələri arasında birbaşa təmasların yaradılmasının və biznes forumların keçirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Nazirlər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxundular. Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin Expo-2025-ə ev sahibliyi etmək üçün müraciət etməsi barədə həmkarına məlumat verdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqda geniş danışaraq, münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüş zamanı nazirlər kənd təsərrüfatı, humanitar, turizm, idman və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanları barəsində fikir mübadiləsi apardılar.
Görüşün sonunda nazirlər "Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə San Marino Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu"nu imzaladılar.

Press release 03 May 2018 00:13
No:108/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Secretary of State for foreign and political affairs of the Republic of San Marino
03 May 2018 00:13
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Nicola Renzi, Secretary of State for foreign and political affairs of the Republic of San Marino in the framework of his official visit to the Republic of Azerbaijan.
The sides stressed the importance of holding regular high level meetings for further strengthening of political and economic relations between the two countries.
The sides noted that trade relations between Azerbaijan and San Marino do not meet the potential of the two countries and exchanged their views on the opportunities for further deepening of this cooperation. In this context, the Ministers stressed the importance of direct contacts between business circles of the two countries and holding business forums in order to promote economic-commerce relations.
The Ministers discussed the cooperation within the international organizations. Minister Elmar Mammadyarov informed his colleague about capital Baku's candidature to Expo-2025.
Speaking about the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister Elmar Mammadyarov noted that the conflict must be resolved within the framework of internationally recognized borders, territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan based on the demands of the UN Security Council resolutions.
At the meeting the Ministers also exchanged their views on opportunities for cooperation in agriculture, humanitarian, tourism, sport and other spheres.
At the end of the meeting the Ministers signed the Memorandum of Understanding between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of San Marino.