No:107/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə üzrə Komissarı Oliver Varhelyi ilə görüşünə dair məlumatı
11 mart 2022 20:59
11 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Avropa İttifaqının Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə üzrə Komissarı Oliver Varhelyi ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov, bölgədə həyata keçirilən bərpa və yenidən qurma işləri və bu xüsusda, Aİ-nin mümkün rolundan danışıb.
Avropa İttifaqının Komissarı Oliver Varhelyi, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Azərbaycanın rolu və bu xüsusda, enerji sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin Ukraynada baş verən hadisələr, ölkədə böhranın aradan qaldırılması yolları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, tərəflər Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq və gündəlikdə duran vacib məsələlərini qeyd etməklə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni saziş üzrə danışıqların tezliklə yekunlaşdırılmasına dair niyyətlərini ifadə ediblər.

No:107/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with EU Commissioner for Neighborhood and Enlargement Olivér Várhelyi
On March 11, 2022, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with EU Commissioner for Neighborhood and Enlargement Olivér Várhelyi on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov spoke about the restoration and reconstruction work carried out in the region and the possible role of the EU in this regard.
EU Commissioner Olivér Várhelyi stressed the role of Azerbaijan in ensuring Europe's energy security and the importance of energy cooperation in this regard.
At the meeting, the sides also exchanged views on the situation in Ukraine and ways to overcome the crisis in the country.
At the same time, the sides expressed their intention to conclude negotiations on a new agreement as soon as possible, which will form the legal basis of relations between Azerbaijan and the European Union, noting the cooperation with the European Union and the important issues on the agenda.