Mətbuat şərhi 14 may 2020
No:106/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Belarus Respublikasının Xarici İşlər naziri Vladimir Makei ilə telefon danışığına dair
Cari ilin 13 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Belarus Respublikasının Xarici İşlər naziri Vladimir Makei arasında telefon danışığı baş tutub.
Hazırki qlobal vəziyyətə toxunan nazirlər, COVİD-19 qlobal pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində ölkələr tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər üzrə fikir mübadiləsi aparıb və bu xüsusda, beynəlxalq həmrəyliyin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Telefon danışığı zamanı tərəflər ikitərəfli münasibətlərin gələcək inkişaf perspektivlərini müzakirə edib və iki ölkə arasında mövcud olan siyasi münasibətlərin yüksək səviyyəsini məmnunluqla qeyd ediblər. Pandemiyaya baxmayaraq ticarət və iqtisadi münasibətlərin saxlanılması və daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulandı. Həmçinin nəqliyyat, loqistika və enerji sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi və qarşılıqlı fəaliyyət məsələlərinə toxunuldu.
Nazirlər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, BMT, MDB, həmçinin Avropa İttifaqı ilə, o cümlədən Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində münasibətlər daxil olmaqla, həyata keçirilən əməkdaşlıq və birgə addımları müzakirə etdi.
Müxtəlif səviyyələrdə ikitərəfli əlaqələrin gələcək gündəliyi müzakirə olundu. COVİD-19 pandemiyası ilə bağlı bütün məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasından sonra təmasların gələcəkdə davam etdirilməsinə dair razılıq ifadə olunub.

Press release 14 May 2020 04:45
No:106/20, On the telephone conversation between the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the Foreign Minister of Belarus, Vladimir Makei
14 May 2020 04:45
On 13 May 2020, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with the Foreign Minister of Belarus, Vladimir Makei.
Touching upon the current global situation, the Ministers exchanged views on measures taken by the states to fight global COVID19 and emphasized the importance of international solidarity in this regard.
The sides discussed the future perspectives of bilateral relations and noted with satisfaction the high-level political relations between the two states. The importance of maintaining and further developing trade and economic relations, despite the pandemic were highlighted. The issues of interaction and realization of common projects in spheres of transport, logistics, and energy were also touched upon.
Cooperation and joint actions within the international organizations, including the UN, CIS, as well as the relations with the European Union, including those within the Eastern Partnership Framework, were discussed by the Ministers.
The agenda of future bilateral contacts on different levels was discussed. It was agreed to continue them after the lift of all restrictions connected to the COVID-19 pandemic.