No:104/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
12 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan-İran ikitərəfli və regional münasibətlərindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov mövcud Azərbaycan-İran əlaqələrinin inkişafında siyasi dialoqun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan və İran arasında enerji, nəqliyyat və investisiya sahələrində həyata keçirilən birgə layihələrin strateji əhəmiyyət daşıdığı qeyd edilib. Xüsusilə, İran ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizlərinin, eləcə də Azərbaycanın qərb regionları ilə onun Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək infrastruktur layihələrinin region üçün yeni imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında ticarət və iqtisadi əlaqələrin inkişafı məqsədilə hökumətlərarası iqtisadi komissiyanın rolu qeyd olunub.

No:104/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi
12 March 2025 18:08
On 12 March 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed abbas Araghchi.
During the phone call, issues arising from Azerbaijan–Iran bilateral and regional relations were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of political dialogue in the development of the existing Azerbaijan–Iran relations.
It was noted that joint projects implemented between Azerbaijan and Iran in the fields of energy, transport and investment are of strategic importance. It was noted that transport corridors passing through the territory of Iran, as well as infrastructure projects that will connect the western regions of Azerbaijan with its Nakhchivan Autonomous Republic create new opportunities for the region.
The sides also noted the role of the intergovernmental economic commission in developing trade and economic relations between the two countries.