No:104/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistanın Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində “mədəniyyət cinayətləri” törətmək barədə əsassız iddialarına dair şərhi
25 mart 2021-ci ildə BBC News Azərbaycanın Cəbrayıl şəhərində "Erməni kilsəsinin yoxa çıxması” barədə xəbər yaydı. Bu cür ittihamları ciddi şəkildə nəzərdən keçirir, lakin YUNESKO üzrə Ermənistan Milli Komissiyasının Azərbaycan tərəfindən hər hansı bir “mədəniyyət cinayəti” törədilməsi barədə iddialarını qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycan Respublikası mədəniyyətin və dini müxtəlifliyin qorunmasına sadiq olduğunu dəfələrlə təsdiq etmişdir və bu, dəyişməz olaraq qalır.
İddia olunan 'yoxa çıxma’ məsələsinə kompleks şəklində baxılmalıdır. Sözügedən ibadətgah, beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın əraziləri kimi tanınan torpaqlarında Ermənistanın 30 illik işğalı dövründə qeyri-qanuni şəkildə inşa edilmişdir və 1993-cü ildə qanunsuz işğala qədər həmin ərazilər yalnız etnik azərbaycanlılar tərəfindən məskunlaşmışdı. İbadətgah Ermənistanın Cəbrayılda və Azərbaycanın digər işğal olunmuş bölgələrində nəsillər boyu yaşamış azərbaycanlıların evlərini və mədəni irsini dağıtdığı bir dövrdə tikilmişdir.
2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Avropa Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatına (ATƏT) müraciətindən sonra ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri Cəbrayıldakı ibadətgahı ziyarət etməyi qəbul etdilər. Azərbaycan Respublikası erməni qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin demoqrafik, mədəni və fiziki xüsusiyyətlərini dəyişdirməsindən ciddi narahatlığını bildirdi. ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrləri bu səfərdən sonra ibadətgahın Cəbrayıldakı hərbi birləşmənin bir hissəsi olaraq erməni əsgərləri tərəfindən istifadə edilməsi üçün inşa edildiyi qənaətinə gəldilər.
Yalnız beş il əvvəl tikilən və inşası tam şəkildə Ermənistan işğalçı qüvvələrinə xidmət etmək məqsədi daşıyan ibadətgah Cəbrayılın mədəniyyət tarixinin bir hissəsi hesab edilə bilməz.
Azərbaycanın bir vaxtlar işğal altında olan ərazilərinin dağıdılmasının beynəlxalq media tərəfindən geniş işıqlandırılması və bu ərazilərin hətta “Ruhlar şəhəri” və ya “Qafqazın Xirosiması” kimi adlandırılması Ermənistanın vandalizmini və Azərbaycanın tarixi, mədəni və dini irsinin dövlət səviyyəsində dəstəklənən qəsdən məhv edilməsi siyasətini açıq şəkildə nümayiş etdirdi.
Azərbaycanın irsini qəsdən hədəf alan, bir vaxtlar işğal olunmuş ərazilərdə mədəni təmizləmə və çoxsaylı hərbi cinayətlər həyata keçirən, o cümlədən 927 kitabxana, 60-dan çox məscid, 44 məbəd, 473 tarixi məkan, saray və muzeyi dağıdan ölkənin Azərbaycanı ittiham etmək üçün nə hüquqi, nə də mənəvi haqqı var.
Ermənistan işğalçılıq siyasətini davam etdirdiyi onilliklər ərzində beynəlxalq missiyaların Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini ziyarət etməsinə icazə verməyib. Bu həqiqət, 2005-ci ildə nəşr olunan YUNESKO-nun Fəaliyyət Hesabatında da açıq şəkildə əksini tapmışdır. Hesabatda bildirilirdi ki, Azərbaycan hökuməti Dağlıq Qarabağda və digər işğal olunmuş ərazilərdə mədəni irsin qorunması ilə bağlı narahatlığını ifadə edib və bu ərazilərə fakt araşdırma missiyasının göndərilməsini xahiş edib, lakin missiyanın qarşısı bu ərazilərin Ermənistan hərbi qüvvələri tərəfindən işğalı səbəbindən alındı.
Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərində törədilən dağıntıların müvafiq şəkildə sənədləşdirilməsi üçün bu ərazilərə müstəqil və hərtərəfli beynəlxalq missiyanın göndərilməsində ən maraqlı tərəfdir. Bu xüsusda YUNESKO ilə konstruktiv dialoq aparılır və ümid edirik ki, bu missiya tezliklə baş tutacaq.
Azərbaycan Respublikası azad edilmiş ərazilərində tarixi, mədəni və dini irsin qorunması və saxlanması üzrə beynəlxalq öhdəliyinə sadiq qalır.

No:104/21, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan about unfounded claims by Armenia on committing “cultural crimes” in the liberated territories of Azerbaijan
On 25 March 2021, BBC News reported on the alleged ‘disappearance of an Armenian church’ in the Azerbaijani town of Jabrayil. We take such allegations seriously, but strongly refute claims by the Armenian National Commission for UNESCO that any ‘cultural crime’ was committedThe Republic of Azerbaijan has repeatedly affirmed its commitment to protecting culture and religious diversity, and it remains unchanged.
The alleged ‘disappearance’ must be put in context. The chapel in question was unlawfully constructed during Armenia’s nearly thirty-year occupation of land that is internationally recognized as Azerbaijan, and that was solely populated by ethnic Azerbaijanis prior to the unlawful occupation in 1993.
The chapel was constructed during a period when Armenia was destroying the homes and cultural heritage of Azerbaijanis that had lived in Jabrayil and other occupied regions of Azerbaijan for generations.
In 2017, following the Republic of Azerbaijan’s appeals to the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), Co-Chairs from the OSCE Minsk Group agreed to visit the chapel in Jabrayil. The Republic of Azerbaijan raised grave concerns that the Armenian forces were altering the demographic, cultural and physical character of the occupied territories of Azerbaijan.
Following their visit, the OSCE Minsk Group Co-Chairs concluded that the chapel had been built as part of a military compound in Jabrayil for use by Armenian soldiers.
The chapel cannot be considered a part of Jabrayil’s cultural history when its construction, reportedly only five years ago, solely served the occupying forces of Armenia.
Broad coverage of total demolition of the once occupied territories of Azerbaijan by international media, which were labeled as ‘Ghost town’ or ‘Hiroshima of Caucasus’ clearly demonstrated the vandalism of Armenia and deliberate policy of destruction of the Azerbaijani historical, cultural and religious heritage supported at the state level.
The country that deliberately targeted the Azerbaijani heritage, conducted cultural cleansing and numerous war crimes in the once occupied territories, including the destruction of 927 libraries, more than 60 mosques, 44 temples, 473 historical sites, palaces and museums has neither legal nor moral right to accuse Azerbaijan.
Armenia during its decades of a continuing policy of occupation did not allow international missions to visit the occupied territories of Azerbaijan. This fact is even clearly reflected in the UNESCO Activities Report published in 2005. The report stated that the government of Azerbaijan expressed concern about the protection of cultural heritage in Nagorno-Karabakh and other occupied territories and requested the dispatch of a fact-finding mission to these territories, however, this mission was prevented due to the occupation of these territories by the Armenian military forces.
Azerbaijan is the most interested side in the conduct of independent and comprehensive international mission to the liberated territories, so the devastations in these areas are well documented. Constructive dialogue is underway on this regard with UNESCO and we hope the mission will take place soon.
The Republic of Azerbaijan remains committed to its international obligation to protect and uphold historical cultural and religious heritage in the liberated territories.