No:103/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun 12 May 2020-ci il tarixində video konfrans şəklində keçirilmiş MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışı
12 May 2020-ci il tarixində video konfrans şəklində keçirilmiş MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışı
Hörmətli Əbdüləziz Hafizoviç,
İcazə verin Azərbaycan Respublikası adından və şəxsən öz adımdan sizi, habelə MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının üzvlərini salamlayım və bugünkü iclasın təşəbbüskarı, MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının sədri Abdüləziz Hafizoviçə təşəkkürümü bildirim.
İlk növbədə, 1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində faşizm üzərində qələbənin 75 illiyi münasibətilə təbriklərimi çatdırmaq istərdim. Ümumi zəfər olan bu qələbənin əldə edilməsinə Azərbaycanın xalqının da önəmli töhfəsi olub. Bəşər tarixinin ən dəhşətli savaşlarından olan müharibədə qələbənin əldə olunmasında xidmətləri olan hər bir kəsin xatirəsi daima yaşayacaqdır. Eyni zamanda, onu da vurğulamaq istərdim ki, biz xüsusilə bölgəmizdə nasist hərəkatının və nasist hərəkatı ilə əməkdaşlıq edənlərin hər hansı bir formada, o cümlədən heykəllərin ucaldılması yolu ilə qəhrəmanlaşdırılması hallarından ciddi narahatıq. Bu kimi narahatlıq doğuran meyllərin birgə səylərimiz nəticəsində aradan qaldırılmasını vacib hesab edirik.
Qeyd etmək istərdim ki, bugünkü görüşümüz çətin bir vaxtda - COVID-19 koronavirus pandemiyası dövründə keçirilir. Pandemiya, şübhəsiz ki, beynəlxalq fəaliyyətə təsir göstərir. Böhran səbəbindən bəzi görüşlər, səfərlər, eləcə də beynəlxalq tədbirlər təxirə salınmışdır. Lakin, eyni zamanda bir çox görüşlərin bugünkü kimi - video konfrans rejimində fərqli bir formatda keçirilməsinin şahidi oluruq.
Hamımız şahidi oluruq ki, pandemiya beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlıq, qarşılıqlı yardım və əlaqələndirmənin səmərəliliyinin artırılmasının zəruriliyini açıq şəkildə nümayiş etdirdi. COVID-19 dünyanın qlobal böhranlara hazırlığının bir növ sınağına çevrildi.
Azərbaycan həm ölkədə, həm də dünyada koronavirus pandemiyası ilə mübarizədə fəal rol oynayır. Azərbaycan qlobal həmrəylik nümayiş etdirərək, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına koronavirusla mübarizəyə könüllü ianə olaraq 10 milyon ABŞ dolları ayırmışdır. Azərbaycan, eyni zamanda, ayrı-ayrı ölkələrə də maddi və maliyyə yardımı göstərir.
Azərbaycanın koronavirusun ölkə daxilində yayılmasının qarşısını almaq üçün atdığı operativ və qabaqlayıcı addımlar barədə məlumatı diqqətinizə çatdırmaq istərdim. Yaranmış şərtlərə uyğun olaraq məhdudlaşdırıcı tədbirlər həyata keçirildi. Belə ki, fevral ayında Azərbaycan Respublikası ərazisinə yeni koronavirus infeksiyasının gətirilməsi və yayılmasına dair ilkin xəbərdarlıq üzrə Azərbaycan Nazirlər Kabineti yanında operativ qərargah yaradıldı. Mart ayının əvvəlindən etibarən ölkədə bütün təhsil müəssisələrində tədris prosesi mərhələli şəkildə dayandırıldı. Ölkədə planlaşdırılan bütün kütləvi tədbirlər təxirə salındı və ya ləğv edildi. Mart ayının ortalarında bir sıra sosial təcrid tədbirlərini əhatə edən xüsusi bir rejim tətbiq edildi və martın ayının sonlarından etibarən ölkədə xüsusi karantin rejimi tətbiq olundu.
Bu gün Azərbaycan hökuməti yaranmış presedenti olmayan çətinlikləri uğurla aradan qaldırmaq üçün bütün zəruri tədbirləri görür. Dövlətin bütün resursları səfərbər olunub və müəyyən olunmuş məqsədlərə nail olmaq üçün onlardan səmərəli şəkildə istifadə olunur.
Ölkə sərhəddindən kənarda qalmış vətəndaşlarımızın təxliyəsi böhran şəraitində ən vacib vəzifələrdən birinə çevrilmişdir. Hal hazırda yaranmış vəziyyətdə vətəndaşlarımızın digər ölkələrdən geri qaytarılması üçün bütün lazımi tədbirlər görülmüşdür. Bu tədbirlər davam etdirilir və hazırda 20 minə yaxın Azərbaycan vətəndaşı vətənlərinə qaytarılıb.
Dövri sərtləşdirilmiş məhdudlaşdırıcı tədbirlərin nəticəsi müsbət olmuşdur və son üç həftə ərzində Azərbaycanda müsbət tendensiya müşahidə olunur. Yəni, koronavirusdan sağalmış insanların sayı yoluxmuş insanlardan çoxdur. Ölüm hallarının nisbətinin aşağı olması işin müsbət istiqamətdə aparıldığını göstərir. Mayın ayının 4-dən etibarən Azərbaycan məhdudlaşdırıcı tədbirlərin yumşaldılmasının ikinci fazasına keçmişdir.
Hesab edirəm ki, MDB, COVID-19 koronavirus infeksiyasının yayılması ilə mübarizədə birgə səyləri müzakirə etmək, habelə milli səviyyədə həyata keçirdiyimiz tədbirlərlə bağlı təcrübə mübadiləsi, lazımlı vaxtda bir-birimizə dəstək nümayiş etdirmək və xalqlarımız arasında həmrəyliyi gücləndirmək üçün vacib bir platformadır.
Əziz həmkarlar, hazırkı gündəlik beynəlxalq gənclər əməkdaşlığı kimi humanitar əməkdaşlığın, eləcə də bədən tərbiyəsi və idman sahəsində əməkdaşlığın inkişafı kimi aktual məsələlərin müzakirəsini nəzərdə tutur. Azərbaycanda bu sahələrə böyük diqqət yetirilir. Humanitar sahədə və mədəniyyət sahəsində ənənəvi sıx əlaqələr ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün münbit zəmin təşkil edir.
Bununla əlaqədar, bugünkü iclasda Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv dövlətlərin 2021-2030-cu illərdə bədən tərbiyəsi və idman sahəsində əməkdaşlığının inkişafı strategiyası layihəsi haqqında Qərarın imzalanmasının vacibliyini qeyd etmək istərdim. Əminəm ki, bu Strategiya bədən tərbiyəsi və idman sahəsindəki əməkdaşlığımızı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirməyə, vətəndaşların bədən tərbiyəsi və idmana cəlb edilməsində mühüm nəticələr əldə etməyə imkan verəcəkdir.
Bildiyiniz kimi, çox qısa bir müddətdə Azərbaycan müxtəlif beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin keçirildiyi idman yarışlarının mərkəzinə çevrilmişdir. Dövlətin idmana verdiyi dəstək, dövlət proqramlarının icrası beynəlxalq idman strukturları tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
Son beş ildə respublikamızda bir çox idman növləri üzrə Avropa Oyunları, İslam Həmrəyliyi Oyunları, o cümlədən Dünya və Avropa çempionatları, Dünya Kubokları və Qran Pri yarışları kimi beynəlxalq miqyaslı tədbirlər uğurla keçirilmişdir. Bu il də ölkəmizdə yenidən mötəbər idman yarışlarının keçirilməsi planlaşdırılırdı. Onların arasında dörddə bir final da daxil olmaqla futbol üzrə Avropa çempionatının dörd oyunu var. Lakin, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq, Avropa Futbol Assosiasiyaları Birliyi (UEFA) Avropa çempionatı üçün tarixləri 2020-ci ildən 2021-ci ilə keçirdi.
Əminəm ki, bu gün qəbul olunan “Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv dövlətlərin 2021-2030-cu illər üçün Beynəlxalq Gənclər Əməkdaşlıq Strategiyası haqqında" Qərar, MDB çərçivəsində beynəlxalq gənclər əməkdaşlığını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirməyə, gəncləri dövlətlərimizin sosial-iqtisadi inkişaf problemlərinə daha fəal cəlb etməyə imkan verəcəkdir.
Hörmətli Şura üzvləri,
Bu gün dünyada hökm sürən reallıqlar sabitlik və təhlükəsizlik üçün yeni çağırışlara və təhdidlərə qarşı bütün dövlətlərin səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətini və səylərinin əlaqələndirilməsini tələb edir.
Lakin Birlik məkanında mövcud olan həll olunmamış münaqişələr, xüsusilə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Birlik daxilindəki inteqrasiya potensialını tam və effektiv şəkildə reallaşdırmağa imkan vermir və MDB-yə üzv olan dövlətlərin yeni çağırışlara və təhdidlərə qarşı daha sıx qarşılıqlı fəaliyyətinə əsas maneədir.
Ermənistan rəhbərliyinin son açıqlamaları göstərir ki, Ermənistan tərəfi münaqişənin dinc yolla nizamlanması prosesinin aktivləşdirilməsinə mane olmaq üçün əlindən gələni edir və bununla da regional sabitliyə və təhlükəsizliyə yeni təhdidlər yaradır.
Azərbaycan münaqişənin ən qısa zamanda siyasi həllinə sadiqdir. Bununla yanaşı, danışıqlar əbədi davam edə bilməz və danışıqlar güc tətbiqi, işğal və etnik təmizləmə nəticəsində yaranmış vəziyyətin davam etdirilməsinə və saxlanılmasına xidmət etməməlidir.
Bir daha xatırlatmaq istərdim ki, BMT Nizamnaməsində, Helsinki Yekun Aktında, Paris Xartiyası və BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrində qeyd olunduğu kimi, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində bütün vasitələrlə ərazi bütövlüyünü bərpa etmək hüququ vardır.
Münaqişələrin dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığına əsaslanan tezliklə həlli, şübhəsiz ki, bölgədə regional və beynəlxalq təhlükəsizliyin, sosial tərəqqinin və regionda iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə kömək edəcəkdir.

No:103/20, Speech by the Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the meeting of the Council of Foreign Ministers of the CIS through videoconferencing on May 12, 2020
13 May 2020 01:21
Dear AbdulazizHafizovich,
On behalf of the Republic of Azerbaijan and on my own behalf, allow me to greet you, as well as the members of the Council of Foreign Ministers of the CIS, and express my gratitude to the initiator of this meeting, Chairman of the Council of Foreign Ministers of the CIS Abdulaziz Hafizovich.
First of all, I would like to congratulate you on the 75th anniversary of the victory over fascism in the Great Patriotic War of 1941-1945. The people of Azerbaijan also made an important contribution to this common victory. The memory of everyone who contributed to the victory in the war, one of the most terrible wars in the history of mankind, will live forever. At the same time, I would like to emphasize that, we are particularly concerned about the heroization of the Nazi movement and those who cooperate with the Nazi movement in our region in any form, including the erection of monuments. As a result of our joint efforts, we consider it important to eliminate such disturbing tendencies.
I would like to note that, our today's meeting is taking place at a difficult time - amid coronavirus pandemic - COVID-19. A pandemic undoubtedly affects international activity. Due to the crisis, some meetings, visits, as well as international events were postponed. However, at the same time, we are witnessing the fact that many meetings are being held in a different format, as today - through video conferencing.
We are all witnessing that the pandemic has clearly demonstrated the need to increase the effectiveness of cooperation, mutual assistance, and coordination at the international level. COVID-19 has become a kind of test of the world's preparedness for the global crisis.
Azerbaijan plays an active role in the fight against the coronavirus pandemic both in the country and in the world. Demonstrating global solidarity, Azerbaijan has provided voluntary financial assistance to the World Health Organization in the fight against coronavirus in the amount of 10 million US dollars. Azerbaijan also provides financial and in-kind assistance to individual countries.
I would also like to bring to your attention information on the operational and preventive steps taken by Azerbaijan to prevent the spread of coronavirus within the country. In accordance with the prevailing conditions, restrictive measures have been taken. So, in February, an operational headquarters was created under the Cabinet of Ministers of Azerbaijan to prevent the importation and spread of new coronavirus infection on the territory of the Republic of Azerbaijan. From the beginning of March, the educational process in all educational institutions was phased out in the country. All mass events planned in the country were postponed or canceled. Since mid-March, a special regime was imposed, which included a series of measures of social isolation, and since the end of March - a special quarantine regime has been applied.
Today, the Government of Azerbaijan is taking all necessary measures to successfully overcome the unprecedented difficulties that have arisen. All resources of the state are mobilized and effectively implemented in achieving the goals set.
The evacuation of our citizens to their homeland, who found themselves abroad, has become one of the most important tasks in the crisis. For the time being, in the current situation, all necessary measures have been taken for return of our citizens from other countries. These measures are ongoing, and today about 20,000 Azerbaijani citizens have been returned to their homeland.
The result of periodically toughened restrictive measures was positive, and for the past three weeks, there has been a positive trend in Azerbaijan. I mean, there are more people who have recovered from the coronavirus than infected people. The relatively low mortality rate indicates that the work is carried out in a positive direction. Since May 4, Azerbaijan has proceeded to the second phase of the mitigation of restrictive measures.
I believe that the CIS is an important platform for discussing joint efforts to combat the spread of COVID-19 coronavirus infection, as well as for exchanging experience regarding the actions that we are taking at the national level, supporting each other at the right time and strengthening solidarity between our peoples.
Dear colleagues, the current agenda provides for the discussion of pressing issues in such areas of humanitarian cooperation as international youth cooperation, as well as the development of cooperation in the field of physical culture and sports. Azerbaijan pays great attention to these areas. Traditional close ties in the humanitarian sphere and in the field of culture are fertile ground for strengthening cooperation between our countries.
In this regard, I would like to note the importance of signing at today's meeting the Decision on the draft Strategy for the Development of Cooperation between the CIS member States in the field of physical culture and sports for 2021-2030. I am sure that this Strategy will allow us to significantly strengthen our cooperation in the field of physical culture and sports, to achieve important results in attracting citizens to physical culture and sports.
As it is know, in a very short time Azerbaijan has turned into a center of sports competitions, where events at the various international levels are held. The support provided by the state to sports, the implementation of state programs are highly appreciated by international sports structures.
Over the past five years, international events such as the European Games, Islamic Solidarity Games, including the World and European Championships, World Cups and Grand Prix competitions in many sports have been successfully held in our country. This year, we again started planning to hold prestigious sports competitions. Four matches of the European Football Championship, including one quarterfinal, are among them. However, in connection with the coronavirus pandemic, the Union of European Football Associations (UEFA) has shifted the dates for the European Championship from 2020 to 2021.
I am confident that the decision “On the draft Strategy for International Youth Cooperation of the CIS member States for 2021-2030” adopted today will allow us to significantly expand international youth cooperation within the CIS, to more actively involve young people in solving the problems of socio-economic development of our countries.
Dear members of the Council,
The realities prevailing today in the world require effective interaction and coordination of efforts of all states in countering new challenges and threats to stability and security.
However, the unresolved conflicts existing in the Commonwealth space, in particular the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, do not allow to fully and effectively realize the integration potential within the Commonwealth and are the main obstacle to closer interaction of the CIS member states in countering new challenges and threats.
Recent statements by the Armenian leadership show that the Armenian side is doing its best to impede the activation of the process of peaceful settlement of the conflict, thereby creating new threats to regional stability and security.
Azerbaijan is committed to an early political settlement of the conflict. At the same time, negotiations cannot last forever and should not serve for continuing and maintaining the situation that arose as a result of the use of force, occupation, and ethnic cleansing.
I would like to remind once again that Azerbaijan has every right to restore its territorial integrity by all means within its internationally recognized borders, as enshrined in the UN Charter, the Helsinki Final Act, the Charter of Paris and the well-known UN Security Council resolutions.
The earliest settlement of conflicts based on the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of the borders of states will undoubtedly contribute to strengthening regional and international security, social progress, and economic cooperation in the region.