Mətbuat şərhi 09 aprel 2019 07:30
Bu günlərdə bəzi kütləvi informasiya vasitələrində yayılan “Azərbaycan NATO üzv ölkələri üçün öz ərazisindən keçən dəhlizi bağlayır” ifadəsi həqiqətə uyğun deyil. Vəziyyətin aydınlaşdırılması məqsədilə qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan dəhliz mənasında heç kimə, o cümlədən NATO-ya hər hansı ərazisini vermir. Burada söhbət NATO-nun Əfqanıstanda həyata keçirdiyi və Azərbaycanın da iştirakçısı olduğu “Qətiyyətli Dəstək” missiyasının üzvlərinə ölkə ərazisindən, o cümlədən quru, hava və su məkanından sözügedən missiya çərçivəsində müvafiq yük daşımalarının həyata keçirilməsi üçün müvafiq imkanının təmin edilməsindən gedir. Belə bir təcrübə 2001-ci ildən mövcuddur. Bu imkanların təmin olunması üçün NATO üzv ölkələrinin müvafiq uçuş icazələrinin əldə edilməsi müraciətləri ikitərəfli əsaslarda nəzərdən keçirilir. Sözügedən müraciətlərə Azərbaycan tərəfinin müvafiq qayda və proseduralarına uyğun olaraq, eləcə də tərəfdaşlığın təməlini təşkil edən dövlətlərin bir-birlərinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət və əməkdaşlıq prinsipləri əsasında baxılır.
Bugünədək Azərbaycan məhz bu prizmadan yanaşaraq NATO-nun Əfqanıstanda həyata keçirdiyi missiyasına, eləcə də ümumiyyətlə bölgədəki sülh və təhlükəsizliyə öz töhfəsini verib. ABŞ və digər NATO ölkələri Əfqanıstana uçuşlarını məhz Azərbaycan ərazisindən istifadə etməklə həyata keçirirlər. Digər tərəfdən, bu gün Azərbaycan trans-regional əlaqələndirmə ölkəsi kimi tanınır. Azərbaycan ərazisinin quru və su məkanı üzərindən tranzit imkanları yaradılıb. 2017-ci ildən etibarən fəaliyyətə başlayan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti və ötən ildən Ələt Beynəlxalq Dəniz Limanının tam fəaliyyətə keçməsi bu xüsusda yeni imkanlar açıb. Bir neçə NATO üzv ölkələri Əfqanıstana yük daşımalarını məhz bu yollardan istifadə etməklə təmin edirlər. Bütün bu qeyd olunanların müsbət dəyənləndirilməsinin davamı olaraq cari ilin 4 aprel tarixində Vaşinqtonda NATO Baş katibi mətbuat konfransında açıqlama ilə çıxış edərək qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Alyansın yaxın tərəfdaşıdır və ölkəmiz beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olunmasında NATO ilə sıx əməkdaşlıq edir. Baş katib, həmçinin Azərbayanın NATO-nun “Qətiyyətli Dəstək” missiyasına əhəmiyyətli hərbi qüvvə və multimodal tranzit töhfəsi verdiyini qeyd edib, bu xüsusda, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin Əfqanıstana daşımalar zamanı istifadə olunduğu və bu dəmir yolunun Alyansın “Qətiyyətli Dəstək” missiyasına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. Vurğulamaq istərdik ki, Baş katib NATO ölkələrinin kollektiv mövqeyini təqdim edir və Baş katibin sözügedən bəyanatı da məhz bu əsaslarda verilib.
Bununla yanaşı, son günlər Almaniya mətbuatına sızılmış məlumatlar və ittihamlar anlaşılmazlıq yaratmaqla yanaşı, kiminsə qərəzliliyindən xəbər verir. Əsassız ittihamları özündə əks etdirən bu məlumatlar konkret faktlara əsaslanmır. Bir daha bildiririk ki, Azərbaycan müvafiq tərəfdaşlıq prinsipləri əsasında və beynəlxalq hüququn normalarına uyğun olaraq NATO üzv ölkələri ilə əməkdaşlıq edib, hazırda edir və gələcəkdə də bu əməkdaşlığı davam etdirməyə hazırdır.
Almaniya KİV-ə sızılmış məlumata istinadən müşahidə etdiyimiz uydurma kampaniya yanlışdır və Azərbaycan haqlı olaraq gözləyir ki, Almaniya hökuməti müvafiq şəkildə özü bu məsələni cavablandıracaqdır. Azərbaycan NATO üzv ölkələrinin müraciətlərinə bundan sonra da müvafiq şəkildə baxmağa davam edəcəkdir.

No:103/19, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
09 April 2019 07:30
Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of AzerbaijanThe information presented by some media outlets these days on "Azerbaijan closes the corridor through its territory for NATO Member States" is not true. In order to clarify the situation, first of all we would like to note that, in terms of corridor, Azerbaijan doesn’t give anyone, including NATO, any part of its territory. Here, we are talking about providing the members of the "Resolute Support" Mission, conducted by NATO in Afghanistan and where Azerbaijan also participates, with the opportunity to use the territory of the country, including its land, air and water spaces, for the proper transportation of goods within the framework of this mission. Such an experience has existed since 2001. In order to provide these opportunities, requests for obtaining relevant flight permits from NATO Member States are considered on a bilateral basis. These appeals are considered by the Azerbaijani side based on appropriate rules and procedures, as well as the founding principles of partnership, including mutual respect for the sovereignty and territorial integrity of each other, and co-operation.
From this point of view, Azerbaijan, to date, has contributed to NATO's mission in Afghanistan, as well as to the peace and security in the region at large. The USA and other NATO countries carry out their flights to Afghanistan by using the territory of Azerbaijan. On the other hand, today Azerbaijan is known as a country providing trans-regional connectivity. The transit opportunities have been created through land and water territories of Azerbaijan. The Baku-Tbilisi-Kars railway operating from 2017 and the Alat International Sea Port fully operating since last year opened new opportunities in this regard. Several NATO Member States exercise their cargo shipment to Afghanistan by using exactly these routes. As a continuation of the appreciation of all these developments, NATO Secretary-General stated at press conference in Washington, on April 4th, that Azerbaijan is a close partner of the Alliance and our country closely cooperates with NATO in establishing international peace and security. The Secretary General also noted Azerbaijan's significant contribution to NATO's "Resolute Support" mission by providing troops and multimodal transit opportunities, and in this respect, stressed the use of the Baku-Tbilisi-Kars railroad during transportation of logistics to Afghanistan, and its important contribution to the success of the Alliance's "Resolute Support" mission. We would like to emphasize that the Secretary General presents the collective position of NATO Member States and the mentioned statement of the Secretary General is given on these basis.
Meanwhile, the recent information leaked to the German press and accusations have led to misunderstanding, and it shows the bias position of some people. This information, which contains baseless accusations, is not based on the concrete facts. We reiterate that, based on the relevant partnership principles and according to the norms of the international law, Azerbaijan has cooperated with the NATO Member States, still cooperates and is ready to continue this cooperation in the future.
The pretended campaign that we observe in the German media reports doesn’t reflect the real picture and Azerbaijan expects that the German Government will address these issues respectively. Azerbaijan will continue considering the requests of NATO Member States in the future respectively.