No:102/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisaid Muse Ali ilə görüşünə dair məlumatı
11 mart 2022 17:00
11 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisaid Muse Ali ilə görüşüb.
Nazirlər, iki ölkə arasında əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Eyni zamanda, ölkələrin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatında əməkdaşlığı məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə, regional məsələlər müzakirə edilib. Nazir Ceyhun Bayramov, münaqişə sonrası bölgədəki cari vəziyyət barədə həmkarını məlumatlandırıb. Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisaid Muse Ali Azərbaycanı, ərazi bütövlüyünün təmin olunması münasibətilə təbrik edib.
Nazirlər, həmçinin təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində təhsil təqaüdlərinin ayrılmasını yüksək qiymətləndirib, bu sahədə gələcəkdə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə edib.

No:102/22,Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia Abdisaid Muse Ali
On March 11, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia Abdisaid Muse Ali on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
The Ministers discussed issues of cooperation between the two countries. At the same time, the sides exchanged views on cooperation between the countries within international organizations, including the Non-Aligned Movement.
At the meeting, regional issues were discussed. Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the current situation in the region after the conflict. The Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia Abdisaid Muse Ali congratulated Azerbaijan on ensuring its territorial integrity.
The Ministers also discussed cooperation in the field of education. The Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia praised the allocation of scholarships by Azerbaijan within the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation, and expressed interest in expanding cooperation in this area in the future.