Mətbuat şərhi 10 may 2020
No:102/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Tacikistan Respublikasının Xarici İşlər naziri Sirociddin Muhriddin ilə telefon danışınına dair
Bu ilin 9 may tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Tacikistan Xarici İşlər naziri Sirociddin Muhriddin ilə telefon söhbəti baş tutub.
Nazirlər bir-birlərini Böyük Vətən müharibəsində faşizm üzərində qələbənin 75 illiyi münasibətilə təbrik etdilər.
Tərəflər hazırda mövcud olan beynəlxalq sağlamlıq böhranı ilə mübarizə çərçivəsində dövlətər tərəfindən atılan addımlar və bu xüsusda əməkdaşlığın əhəmiyyəti barədə ümumi fikir mübadiləsi apardılar.
İki qardaş ölkə arasında əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, eləcə də nəqliyyat logistika sahəsi də daxil olmaqla iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri Nazirlər tərəfindən geniş müzakirə edildi.
Tərəflər, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələsinə toxundular və gələcəkdə bu əməkdaşlığın genişləndirilməsinə razılıq ifadə etdilər.

No:102/20, On the telephone conversation between the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the Foreign Minister of the Republic of Tajikistan, Sirojiddin Muhriddin
On 9 May 2020, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a telephone conversation with the Foreign Minister of Tajikistan, Sirojiddin Muhriddin.
The sides exchanged congratulatory messages on the occasion of the 75th Anniversary of the Victory in the Great Patriotic War.
The Ministers had a general exchange of views over the steps taken by the countries to fight the global health crisis and the importance of cooperation to this end.
The actual issues of the bilateral cooperation agenda between the brotherly countries, the broadening of economic cooperation including the transport logistics sphere were thoroughly discussed by the Ministers.
The sides also touched upon the issues of cooperation within the international organizations and agreed to enhance the existing cooperation in the future.