No:100/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Azərbaycan-Avropa İttifaqı Əməkdaşlıq Şurasının 16-cı iclasında çıxışı
Hörmətli xanım ali nümayəndə və vitse-prezident,
Hörmətli cənab Han,
Bu iclası ikitərəfli və regional gündəliyimizin maraqlı kəşisməsi zamanında təşkil etdik. Münasibətlərimizdə elə bir sıxlıq vardır ki, mən bunu çox müsbət və siyasi nöqteyi-nəzərdən yaradıcı hesab edirəm. Bu, digərləri ilə olan münasibətlərimizdən çox fərqlidir. Belə ki, bu Aİ üçün də regiondakı digərləri ilə münasibətlərindən müsbət mənada fərqli olmalıdır. Biz siyasi gündəliyimizi mühafizə etməliyik. Biz imkanlarımızı maksimum səviyyəyə çatdırmağa ehtiyac duyuruq. Buna görə də mən buradayam.
İlk növbədə, bizim yeni ikitərəfli sazişimizlə (layihə) necə və haraya gedəcəyimizi müzakirə etməyə ehtiyacımız var. İnanıram ki, danışıqlarımızı yekunlaşdırmağa çox yaxınıq. Bu yaxınlarda, biz danışıqları, onun bütün 3 hissələri üzrə sinxronlaşdırmağa müvəffəq olmuşuq. Belə ki, artıq 90 faizi razılaşdırıldığına görə bu gün bizim olduqca yaxşı imkanımız vardır. Son vaxtlar biz bir sıra dəyirmi masalar və video-konfranslar keçirmişik və eyni zamanda qarşıdan gələn günlərdə bunu davam etdirməyə çalışırıq. Mən danışıqları tezliklə yekunlaşdırmaq istiqamətində birgə imkanlarımızın mövcudluğu ilə bağlı müsbət fikirdəyəm. Lakin əlbəttə ki, Azərbaycan üçün ən vacibi mahiyyət məsələsidir.Bu barədə bir az sonra danışacağam.
Biz, həmçinin dialoqumuzun strateji əhəmiyyət kəsb edən məsələlərini də əhatə edəcəyik. Bu enerji və nəqliyyat ilə bağlı məsələlərdir. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan regionda və kənarda bir sıra əlaqələndirmə layihələrinin təşəbbüskarı kimi çıxış edir. Bütün bunların məqsədi ticarət kanallarının şəbəkəsini yaratmaq və regionda siyasi və iqtisadi sabitlik və rifahı təmin etməkdir. Faktiki olaraq, biz nəqliyyat sahəsində Aİ ilə ayrıca dialoqa başlamışıq. Həmçinin biz vahid aviasiya üzrə saziş ilə bağlı danışıqlar aparırıq. Hökumət və sənaye sahəsindən olan tərəfdaşlarımızla birlikdə, biz enerji üzrə tamamilə yeni bir mənbədən - Azərbaycandan Aİ bazarına, onun sənayesinə və insanlarına daha çox təbii qazın çatdırılmasını mümkün edəcək Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisini yekunlaşdırırıq. Azərbaycan bunu mümkün etdi. Aİ bazarını Azərbaycandan daha çox qaz alması üçün daha cəlbedici etmək istəyirsə Aİ tərəfdaşlarımız daha çox səy göstərməlidir.
Yalnız imkanlarımız deyil, həm də çətinliklərimiz vardır. Buna görə də bu yaxınlarda Təhlükəsizlik Dialoqunu da başlatmışıq. Belə ki, biz təhlükəsizlik, terrorizm və ekstremizmə qarşı mübarizə və digər bir çox məsələlərdə oxşar təsəvvürlə tərəfdaşlığımızı necə siyasi dəstəkləyə biləcəyimizi görmək istəyirik. Qeyri-qanuni miqrasiya ilə birlikdə bu məsələlər hamımız üçün ciddi narahatlıq doğura bilər. Burada xüsusilə nəzərə çatdırmaq istərdim ki, beynəlxalq hüquq prinsiplərinin davam edən pozuntusunun nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində müvəffəqiyyətsizlik, habelə münaqişənin həlli kontekstində bu prinsiplərin yanlış təfsir olunması və selektiv tətbiqi qaydalara əsaslanan Avropa düzənini pozur. Hesab edirəm ki, əgər Avropa İttifaqı qonşuluq siyasətini inkişaf etdirirsə və regionda digər ölkələrə gəldikdə buna siyasi və maliyyə baxımından bu qədər çox sərmayə qoyursa onda, əlbəttə ki, qaydalara əsaslanan bir yanaşma olmalıdır.
Bundan əlavə, Avropa İttifaqı-Azərbaycan Tərəfdaşlıq Prioritetləri üzrə, nəyin bizə kollektiv olaraq vacib olduğunu və tərəfdaşlığımızın nəyi hədəfləməli olduğunu göstərən bu qısa, lakin hərtərəfli sənədimiz var. Bu, prioritetlərdən bəhs edir. Bu, fokusdan bəhs edir. İndi bir intizam yaratmaq və onu həyata keçirtmək lazımdır. Orada, deyə bilərəm ki, Azərbaycanın uzaqgörən yanaşması vardır. Biz bunun necə həyata keçirilməsi ilə bağlı ilkin təsəvvürümüzü Aİ ilə bölüşmüşük. Tezliklə mətnimizi sizinlə bölüşəcəyik və bu yaydan əvvəl praktiki cəhətdən implementasiyaya başlayacağımıza ümid edirik. Fərqləndirmə, çeviklilik, diqqət mərkəzində saxlama və daha çox mülkiyyətçilik prinsiplərinin həyata keçirilməsi üçün hər bir ölkənin konkret məqsədləri və iqtisadi potensialına uyğun və prioritetlərə əsaslanan əməkdaşlıq daha səmərəli olardı. Belə bir yanaşma uzunmüddətli münasibətlərimizə müsbət təsir edər və həqiqi fərqləndirmə ruhuna uyğun olardı.

Press release 05 April 2019
No:100/19, Statement by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov at the 16th meeting of the EU-Azerbaijan Cooperation Council
by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov
at the 16th meeting of the EU-Azerbaijan Cooperation Council
Dear Madame High-Representative and Vice-President,
Dear Mr. Hahn,
We have convened this meeting because we find ourselves at very timely interesting crossroads in our bilateral and regional agenda. There is this intensity in our relations, which I find very positive and policy-creative. It is very different from our relations with everyone else. And so it should be for the EU very differentiated, positively distinct from its relations with everyone else in the region. We have to safeguard our political agenda. We need to maximize our opportunities. That’s why I am here.
First and foremost, we need to discuss how and where we are heading with our new (draft) bilateral agreement. I believe, we are very close to concluding our negotiations. We have most recently been able to synchronise the negotiations on all 3 parts of it. So today we stand a fairly good chance with over 90% of it already agreed. We have held numerous rounds and video-conferences recently and are keen to continue to do so in the coming days as well. I am positive about our joint ability to conclude the negotiations soon. But of course, the content of it for Azerbaijan is essential. I will speak about that a bit later.
We will also cover the issues, which are strategic in their nature for our dialogue. Those would have to do with energy and transport. As you are aware, Azerbaijan has initiated some connectivity projects in and beyond the region. All of them are about creating a web of trade channels and bringing more of a stability, politico-economic resilience, and prosperity to the region. In fact, we have disembarked on a separate Transport Dialogue with the EU. We are also negotiating a common aviation agreement. On energy, together with our partners from governments and industry, we are finalizing the construction of the Southern Gas Corridor, which will make it possible to bring more of natural gas to the EU market, to its industry and the people from completely a new source – from Azerbaijan. Azerbaijan made this possible. Our partners in the EU could do more if they wish more of it to happen, so as to make the EU market – together with its regulatory environment – more attractive to more gas from Azerbaijan.
We don’t have only opportunities, but challenges as well. Therefore, we also launched a Security Dialogue recently. In so doing, we want to see how we can underpin politically our partnership through a shared vision on some if not all issues related to security, fight against terrorism and extremism. This, coupled with illegal migration, might be of a serious concern for all of us. Here, I would like to underline that a failure to eliminate consequences of the ongoing violation of the principles of international law, as well as misinterpretation and selective application of these principles in the context of the conflict resolution undermines rules-based European order. I believe that, if the EU is developing its neighbourhood policy and invests so much in it politically as well as financially when it comes to other countries in the region, there certainly must be a rules-based approach.
Further, on EU-Azerbaijan Partnership Priorities, we have this short but comprehensive document, which indicates what is important to us collectively and what our partnership should target. It speaks about priorities. It is about focus. It now needs a discipline and implementation. There, I can say that Azerbaijan has a forward-looking approach. We shared with the EU our preliminary vision about how we see its implementation. We will share our text with you very soon, and we hope that we start a practical implementation before this summer. Priority-driven cooperation tailored to the economic potential and specific goals of each country would be more efficient in realization of the principles of differentiation, flexibility, focus and greater ownership. Such approach will positively impact our long-term relationship and would be coherent with a spirit of true differentiation.