Mətbuat şərhi 13 aprel 2018 02:55
No:100/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı səfiri Müsaid bin İbrahim əs-Süleymini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib
13 aprel 2018 02:55
Səfir Müsadi bin İbrahim əs-Süleymi ölkəmizə keçirilən prezident seçkilərində Azərbaycan xalqı tərəfindən Prezident İlham Əliyevin seçilməsi münasibətilə təbrik etdi. Səfir ölkəsinin Azərbaycan ilə münasibətlərin inkişafına mühüm əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında siyasi əlaqələrin mükəmməl səviyyədə olduğu qeyd olunaraq, iqtisadi-ticarət və turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafında əldə olunan nailiyyətlərin məmnunluq doğurduğu vurğulandı. Qeyd olundu ki, keçən il 35.000-dən artıq Səudiyyə Ərəbistanı vətəndaşı ölkəmizə səfər edib və hava daşımaları sahəsində sazişin imzalanması və birbaşa hava uçuşları vasitəsilə cari ildə bu göstərəci daha da artacaq.
Nazir Elmar Məmmədyarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalına münasibətdə tutduğu ardıcıl mövqeyinin, Azərbaycanın haqlı və ədalətli mövqeyini beynəlxalq təşkilatlarda dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı. Nazir 90-cı illərin əvvəllərində, Azərbaycan üçün xüsusilə çətin vaxtlarda Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində öz doğma torpaqlarından didərgin düşmüş qaçqın və məcburi köçkünlərə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı tərəfindən göstərilən humanitar yardımın heç zaman unudulmadığını vurğuladı.
Səfir Müsadi bin İbrahim əs-Süleymi Səudiyyə Ərəbistanının Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar mövqeyinin ardıcıl surətdə davam edəcəyini qeyd edərək, fəaliyyət göstərdiyi müddətdə ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkür etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Səfir Müsadi bin İbrahim əs-Süleyminə ölkələrimiz arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı üçün göstərdiyi səylərin yüksək qiymətləndirildiyini və təqdir edildiyini dedi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.

No:100/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan, Moussaid bin Ibrahim al-Sulayman, upon termination of his diplomatic tenure in Azerbaijan
13 April 2018 02:55
Ambassador Mubadis bin Ibrahim al-Suleymi congratulated President Ilham Aliyev on the occasion of the election as the president at the presidential elections by Azerbaijani people held in our country. The ambassador noted that his country attaches great importance to the development of relations with Azerbaijan.At the meeting the sides underlined that the political relations between Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia are at an excellent level and are pleased with the development of the economic, trade and tourism cooperation. It was noted that more than 35,000 Saudi Arabian citizens visited our country last year and this indicator will increase further this year by signing an air link agreement and direct air flights.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated Saudi Arabia's consistent position with regard to Armenia's aggression and occupation of the Azerbaijan's territories, as well as support for Azerbaijan's fair and just position in the international organizations. The Minister emphasized that the humanitarian aid provided by the Kingdom of Saudi Arabia to the refugees and internally displaced persons as a result of Armenia's aggression against Azerbaijan in difficult times in the early 1990s has never been forgotten.
Ambassador Mousadi bin Ibrahim al-Suleymi expressed his gratitude for the support to the development of cooperation between the two countries during his tenure, noting that Saudi Arabia's stance on the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict will consistently continue.
Elmar Mammadyarov highly appreciated the efforts of the Ambassador Mousadi bin Ibrahim al-Suleymine made for the development of traditional friendly and partnership relations between our countries and wished every success in his future endeavors.