No:099/24, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
04 mart 2024 23:00
4 mart 2024-cü il tarixində Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirlıyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin rəisi Emil Səfərov, Macarıstan nümayəndə heyətinə isə Macarıstanın Xarici Işlər və Ticarət Nazirlıyinin Konsulluq və vətəndaşlıq idarəsinin direktoru Balazs Farkas rəhbərlik edib.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının Macarıstanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin rəsmisi iştirak edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycan üçün mühüm tərəfdaş ölkə olan Macarıstanla konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib.
Konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər barədə məlumat mübadiləsi aparan tərəflər, həmçinin Macarıstan və Azərbaycan arasında təhsil, miqrasiya və digər sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsinin və bu məqsədlə vətəndaşların hüquq və vəzifələrinin qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin həyəta keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Tərəflər arasında konsulluq məsləhətləşmələrinin növbəti iclasının 2025-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.

No:099/24, Press release on the consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary
04 March 2024 23:00
On 4 March 2024, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary were held in Budapest, the capital of Hungary.
During the consultations, the Azerbaijani delegation was led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Emil Safarov, while the Hungarian delegation was led by the Director of the Consular and Citizenship Department of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Balázs Farkas.
The meeting was also attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Hungary, Tahir Taghizadeh, as well as a representative of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
During the consular consultations, the current state and prospects for the development of cooperation in the consular field with Hungary, an important partner country for Azerbaijan, were reviewed, including the signing of new bilateral documents in this area and opportunities for the digitalization of consular services.
The sides exchanged information on recent innovations implemented in the consular field and emphasized the importance of strengthening cooperation between Hungary and Azerbaijan in the areas of education, migration, and other fields, as well as taking necessary measures to protect the rights and obligations of citizens for this purpose.