No:098/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmid ilə görüşünə dair məlumatı
11 mart 2022 14:10
11 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmid ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan ilə ATƏT arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri, azad edilmiş ərazilərdə bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya prosesləri, habelə regionda baş verən ən son proseslər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətinə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan tərəfindən aparılan yenidənqurma işləri çərçivəsində, xüsusilə ekologiya və ətraf mühitin qorunması sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Nazir, həmçinin üçtərəfli bəyanatların icrası istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlardan danışıb.
Eyni zamanda, post-münaqişə mərhələsində həyata keçirilən quruculuq və reinteqrasiya proseslərində ATƏT-in mümkün iştirakı ətrafında məsələlər müzakirə olunub.

No:098/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with OSCE Secretary-General Helga Schmid
On March 11, 2022, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with OSCE Secretary-General Helga Schmid during his working visit to the Republic of Türkiye.
During the meeting, the sides exchanged views on various aspects of the bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and the OSCE, the process of restoration, reconstruction and reintegration in the liberated territories, as well as the latest developments in the region.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his interlocutor on the work carried out by Azerbaijan in the liberated territories within the framework of the reconstruction works, especially in the field of ecology and environmental protection. The Minister also spoke about the steps taken by Azerbaijan to implement the trilateral statements.
At the same time, issues related to the possible participation of the OSCE in the reconstruction and reintegration processes in the post-conflict phase were discussed.