No:098/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Arria-formulu üzrə keçirilən yüksək səviyyəli iclasda çıxışı
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun
"Avropa torpağında İkinci dünya müharibəsinin bitməsindən 75 il sonra - gələcək qəddarlıqların qarşısının alınması üçün öyrənilmiş dərslər, Təhlükəsizlik Şurasının məsuliyyəti" mövzusunda Arria-formulu üzrə keçirilən yüksək səviyyəli iclasda çıxışı
8 may 2020-ci il
Çıxışıma Avropada II Dünya Müharibəsinin bitməsinin 75 illiyinə həsr olunmuş bu vacib görüşü təşkil etdiyi üçün Təhlükəsizlik Şurasının Estoniya sədrliyinə təşəkkür etməklə başlamaq istərdim.
Keçmişin dərslərindən ibrət götürərək, müharibə və insan əziyyətlərinin qarşısını almaq məqsədi ilə bütün üzvlərini birgə qaydalara əsaslanan dünya nizamı ilə bir-birinə bağlayan Birləşmiş Millətlər Təşkilatı yaradılmışdır və hesab edirik ki, bu görüş üzv dövlətlərə nəcib təşkilatımızın Nizamnaməsində əks olunan məqsəd və prinsiplərə sadiq qaldıqlarını bir daha təsdiqləmək üçün geniş bir fürsət verir.
Faşizm əleyhinə koalisiyanın bütün üzvləri kimi, Azərbaycan da qələbə üçün böyük töhfələr və qurbanlar verib. Azərbaycan 640 mindən çox cəsur kişi və qadınını cəbhəyə göndərdi. Onların təxminən yarısı evlərinə qayıtmadı. Milli Azərbaycan bölmələri Avropa ölkələrində də nasizmə qarşı mübarizədə nümunəvi bir cəsarət nümayiş etdirdi.
Qələbə yalnız döyüş bölgəsində deyil, arxa bölgələrdə də əldə edildi. Qısa müddət ərzində Azərbaycan döyüş sursatı və silah istehsalına başlamış, döyüş bölgələrindən köçürülmüş sənaye obyektlərinin fəaliyyət göstərməsinə şərait yaratmışdır. Müharibə dövründə Sovet İttifaqında istehsal olunan neftin dörddə üçü və aviasiya yanacağının 90 faizini təmin etməklə Azərbaycan müharibədə qələbəyə əvəzsiz töhfə verdi.
Nasizm üzərində qələbə üçün çox şeyi qurban verən və İkinci Dünya müharibəsinin dəhşətlərini xatırlayan bir ölkə olaraq, biz bölgəmizdə nasist hərəkatının və nasist hərəkatı ilə əməkdaşlıq edənlərin hər hansı bir formada, o cümlədən abidə və memorialların ucaldılması yolu ilə qəhrəmanlaşdırılması hallarından ciddi narahatıq. Ölkəmiz BMT Baş Assambleyasının “Nasizmin qəhrəmanlaşdırılmasına, neonasizmə və irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və onlarla əlaqəli dözümsüzlüyün müasir formalarının yayılmasına təkan verən digər hallara qarşı mübarizə” qətnaməsini daim dəstəkləyir və biz hesab edirik ki, o, belə narahatlıq doğuran meyllərin aradan qaldırılmasında mühüm rol oynaya bilər.
Təəssüf hissi doğurur ki, tarixin bizə keçdiyi acı dərslərə baxmayaraq, BMT Nizamnaməsində təsbit olunmuş prinsiplər, xüsusən dövlətlərin ərazi bütövlüyünə və ya siyasi müstəqilliyinə qarşı hədə və ya güc tətbiq edilməsinin qadağan edilməsi pozulmaqda davam edir və bununla da dünyanın bir çox yerində sülh və təhlükəsizliyə xələl gətirir.
Avropada nasizm üzərində Qələbə Mayın 8-də qeyd olunsa da, bu tarix, həmçinin 1992-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki qədim Şuşa şəhərinin işğal olunaraq, etnik təmizləməyə məruz qaldığı gündür və ölkəmin tarixində faciəli günlərdən birini təşkil edir. Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazisinin təqribən beşdə birini təşkil edən Dağlıq Qarabağ bölgəsi və qonşu rayonlar artıq 30 ilə yaxındır ki, Ermənistanın işğalı altındadır. Yüz minlərlə azərbaycanlı zorla öz evlərindən didərgin düşüb və işğal nəticəsində məcburi köçkünə çevrilib. Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı, işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin qəbul edildi. Bu qətnamələrin hələ də yerinə yetirilməməsi təəssüf doğurur.
Məcburi tələbləri ehtiva edən Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə laqeyd yanaşma Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinin açıq şəkildə pozulmasıdır və bu, Təhlükəsizlik Şurasının beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin qorunması üçün əsas vəzifəsinin yerinə yetirməsində qəbul edilmiş bir təcrübə ola bilməz. Bu gün yeni vəhşiliklərin qarşısını almaq üçün II Dünya Müharibəsindən əldə olunan dərsləri və Təhlükəsizlik Şurasının məsuliyyətini müzakirə edərkən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının əsas qurumlarının qəbul etdiyi qətnamələrin yerinə yetirilməsinin vacibliyini, eləcə də bunun üçün cavabdehliliyi bir daha vurğulayırıq.

Press release 09 May 2020
75 Years from the End of the Second World War on European Soil - Lessons Learned for Preventing Future Atrocities, Responsibility of the Security Council
8 May, 2020
I would like to start by thanking Estonian presidency of the Security Council for organizing this important meeting dedicated to the 75th anniversary of the end of the World War II on European soil.
Drawing on the lessons of the past, the United Nations was established with the aim of preventing war and human sufferings by binding all its Members through a common rule-based order, and we believe that this meeting provides an ample opportunity for Member States to reaffirm their commitment to the purposes and principles reflected in the Charter of our noble Organization.
Like all members of anti-fascist coalition, Azerbaijan has made a significant contribution to and sacrifices for the victory. Azerbaijan sent more than 640,000 of its brave men and women to the frontline. Almost half of them did not return home. National Azerbaijani divisions displayed an exemplary courage in the fight against Nazism in European countries as well.
The victory was reached not only in the battlefield, but also in the rear areas. For a short period of time Azerbaijan arranged production of ammunition and arms, and created conditions for functioning of the objects of the industry relocated from the battlefields. By providing three quarters of oil and 90% of the aviation fuel produced in the Soviet Union during the war time, Azerbaijan made an invaluable contribution to the victory in the war.
As a country that sacrificed a lot for the victory over Nazism and mindful of the horrors of the World War II, we are seriously concerned about the instances of glorification in our region, in any form, of the Nazi movement and those who collaborated with the Nazi movement, including by erecting monuments and memorials. My country has been continuously supporting the UN General Assembly resolution on “Combating glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance”, and we believe that it can be instrumental in reverting such worrisome tendencies.
It is deplorable, that despite the bitter lessons the history taught us, the principles enshrined in the UN Charter, particularly prohibition of the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of States, continue to be violated, thus undermining peace and security in many parts of the world.
While the victory over Nazism in Europe is commemorated on 8 May, this date also marks one of the tragic days in the history of my country, when back in 1992 Armenian armed forces occupied and subjected to ethnical cleansing ancient town of Shusha in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. This region along with adjacent districts, which constitutes almost one-fifth of internationally recognized territory of Azerbaijan, has been under occupation by Armenia for almost 30 years now. Hundreds of thousands of Azerbaijanis were forcefully expelled from their homes and became internally displaced persons as a result of the occupation. Occupation of the territories of Azerbaijan elicited 4 UN Security Council resolutions, demanding immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from the territories of Azerbaijan. It is regrettable that these resolutions are yet to be implemented.
Blatant disregard for Security Council resolutions containing binding demands, represents a clear violation of the UN Charter, and cannot constitute an accepted practice in the Security Council’s discharging of its primary responsibility for the maintenance of international peace and security. As today we are discussing lessons learned from World War II for preventing new atrocities and the responsibility of the Security Council, we reiterate the crucial importance of implementation of resolutions adopted by the principal organs of the United Nations, as well as accountability therefor.