No:098/19, XİN-in Mətbuat xidmətinin Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun işğalı və 2016-cı ilin aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
02 aprel 2019 04:13
Kəlbəcərin təbii resursları və faydalı qazıntıları qanunsuz istismar olunur. Lixtenşteyndə qeydiyyatda olan və Ermənistanın Vallex Qrupunun tərkibinə daxil olan Base Metals şirkəti 2002-ci ildən etibarən Kəlbəcərin Heyvalı kəndi yaxınlığında Qızılbulaq mis-qızıl yatağını qanunsuz olaraq istismar edir. 2007-ci ildən etibarən GeoProMining şirkətinə daxil olan GPM Gold şirkəti Kəlbəcər ərazisində Söyüdlü qızıl yatağını istismar edir. Peyk vasitəsilə çəkilmiş şəkillər yataqda işlərin genişləndirildiyindən xəbər verir.
Kəlbəcər ərazisindən keçən Vardenis-Ağdərə yolu Kəlbəcər rayonu daxil olmaqla, işğal olunmuş ərazilərdən təbii sərvətlərin Ermənistana və beynəlxalq bazarlara daşınmasına xidmət edir.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş Kəlbəcər rayonu ərazisində qanunsuz məskunlaşdırma aparılır və demoqrafik tərkib dəyişdirilir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının sədrinin 6 aprel 1993-cü il tarixli bəyanatının ardınca BMT TŞ Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun işğalı ilə əlaqədar 822 saylı qətnamə qəbul etdi. Qətnamədə BMT TŞ ərazi əldə edilməsi üçün gücdən istifadənin qəbul edilməzliyini vurğulayaraq, işğalçı qüvvələrin dərhal işğal olunmuş Kəlbəcər və digər rayonlardan çıxarılmasını tələb etdi. Bu qətnamənin qəbulundan sonra ATƏT-in Minsk Qrupu Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması üçün “təcili tədbirlər haqqında vaxt cədvəli” hazırladı.
Ermənistan bu günədək BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələrin tələblərinə əməl etmir.
2 aprel 2016-cı ildə qoşunların təmas xəttində vəziyyətin gərginləşməsi və Ermənistan silahlı qüvvələrinin təmas xətti boyunca sıx yaşayan mülki əhalini ağır silahlardan atəşə tutması bir daha göstərdi ki, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirməsi və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regionda sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdiddir. Ermənistanın hücumlarına cavab olaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-həmlə tədbirləri nəticəsində mülki Azərbaycan əhalisinin təhlükəsizliyi təmin edildi və strateji əhəmiyyət daşıyan Azərbaycan əraziləri işğaldan azad edildi.
Ermənistan dərk etməlidir ki, Kəlbəcər də daxil olmaqla, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalı müvəqqəti xarakter daşıyır. Davamlı və uzunmüddətli sülhə nail olunmasının yeganə yolu Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmaları üçün ayrılmaz hüquqlarının təmin edilməsidir.
Ermənistan tərəfi əbəs yerə vaxt itirmək və öz xalqı və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq əvəzinə təcavüz və etnik təmizləmə siyasətinə son qoymalı, beynəlxalq öhdəliklərinə, habelə Azərbaycanın ərazilərinin işğaldan azad olunmasını tələb edən BMT qətnamələrinə və digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarına əməl etməlidir.

No:098/19, Statement by the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs on the anniversary of occupation of the Kalbajar district of Azerbaijan,1993 and April escalation, 2016
02 April 2019 04:13
On April 2, 1993 the Kalbajar district of Azerbaijan was occupied by armed forces of Armenia. Kalbajar located beyond the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan was occupied as a result of offensive operation mainly carried out from the territory of Armenia by use of heavy weaponry, Mi-24 helicopter gunships and advanced fixed wing aircrafts of Armenia.
As a result of occupation, up to 60.000 inhabitants of Kalbajar were subjected to ethnic cleansing and expelled from their native lands, 511 innocent civilians were killed, 321 persons were taken hostage or went missing. Currently, more than 70.000 Kalbajar residents are temporarily residing in different regions of Azerbaijan as internally displaced persons (IDPs).
Armenian occupation destroyed rich historical-cultural heritage of Kalbajar.
The original architectural features of cloisters belonging to the ancient Albanian Christian heritage of Azerbaijan and having no connection with the Armenian Church, were changed and armenianized.
Natural mineral resources of Kalbajar are subject to illegal exploitation. Since 2002, Base Metals CJSC, which is a wholly owned by subsidiary of the Armenia's Vallex Group CJSC, registered in Liechtenstein, has been exploiting Gyzylbulag underground copper-gold mine near Heyvaly village in the Kalbajar district. Since 2007, GPM Gold, a subsidiary of GeoProMining Ltd., has been extracting ore in Soyudlu gold mine. The satellite images show that exploitation of the resources in the mine is expanding.
The Vardenis-Aghdara highway through the occupied Kalbajar district of Azerbaijan is directly linked to gaining access to the areas in the occupied territories rich in natural resources and to facilitate extracting goods and minerals out of the occupied territories to Armenia and international markets.
Along with the abovementioned Armenia, in blatant violation of the international humanitarian law, transfers settlers of Armenian origin to the occupied Kalbajar district, with a view to change demographic features of these territories.
In response to the occupation of the Kalbajar district, the President of the UN Security Council issued statement on 6 April, 1993. Then, UN Security Council adopted Resolution 822, which reaffirmed “the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory” and “demanded immediate withdrawal of all occupying forces from the Kalbajar district and other recently occupied areas of Azerbaijan”. Following the adoption of this, the CSCE Minsk Group worked out the “timetable of urgent steps” to implement the resolution.
Escalation of situation along the line of contact on April 2, 2016 as the result of attacks by the armed forces of Armenia on settlements densely populated Azerbaijani civilians with heavy weapons once again demonstrated that the illegal presence of armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan remains major threat to regional peace and security. In response to the attacks of Armenia, the Armed Forces of Azerbaijan have taken counter measures, which resulted in providing security for the Azerbaijani civilians residing in close vicinity of the line of contact through liberation of strategically important territories and heights from occupation.
Armenia has to understand that occupation of Azerbaijan’s lands, including Kalbajar district is temporary. The only way to achieve a durable and lasting peace is to ensure the unconditional and complete withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, the exercise by the forcibly displaced persons of their inalienable right to return to their places of origin in safety and dignity.
The Armenian side, instead of wasting time and misleading its own people and the international community, must cease its policy of annexation and ethnic cleansing, and comply with its international obligations, as well as the demands of the UN SC resolutions and decisions of other international organizations.