No:097/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın dənizaşırı ərazilər naziri Manuel Valsın “BFMTV”yə müsahibəsi zamanı ölkəmiz əleyinə səsləndirdiyi əsassız iddialara dair yerli medianın sualına cavabı
Sual: Fransanın dənizaşırı ərazilər naziri Manuel Valls “BFMTV”yə müsahibəsi zamanı növbəti dəfə Azərbaycanı Fransaya qarşı guya hibrid müharibə aparmaqda, habelə dənizaşırı ərazilərdə müstəqillik tərəfdarlarını dəstəkləməklə Fransaya xarici müdaxilədə günahlandırıb. Məsələ ilə bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi mövqeyi nədən ibarətdir?
Cavab: Fransa tərəfinin dənizaşırı ərazilərdəki uğursuz siyasətini, kolonializm keçmişini davam etdirmək səylərini ört-basdır etmək üçün ölkəmizi ittiham edərək, təkrar-təkrar səsləndirdiyi əsassız iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Fransanın kolonial siyasətini təbliğ edən və bu ölkənin “3 okean və 5 qitədə” mövcud olduğunu iddia edən Manuel Vallsın Azərbaycana qarşı növbəti dəfə səsləndirdiyi cəfəng iddialar, Fransanın həmin xalqlar arasında dayaqlarını itirməsi ilə barışmadığının növbəti təzahüründən başqa bir şey deyil.
Ölkəsini “nadir güc” kimi qələmə verən nazir Manuel Valls səsləndirdiyi ziddiyətli fikirlərin Fransanın dənizaşırı ərazilərində baş verən zorakılıq aktları, müstəqillik tələb edən xalqların hərəkatlarının boğulması faktları qarşısında nə qədər zəif arqumentlər olduğunu özü də etiraf edir.
Nazir Manuel Vallsın fikirləri, Fransanın öz “strateji maraqları” müzakirə mövzusu olduqda fikir azadlığı, müstəqillik kimi anlayışları da qurban verməyə hazır olduğunu nümayiş etdirməsi, əslində bu ölkənin ikili standartlar yanaşmasından xəbər verir.
Fransa tərəfindən bu kimi iddialar səsləndirməklə ölkəmizə qarşı apardığı əsassız qarayaxma kampaniyasını dayandırmağı tələb edirik.

No:097/25, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs to the local media inquiry regarding the unfounded allegations made by Manuel Valls, Minister of the Overseas of France in his interview with BFM TV
10 March 2025 17:59
Question: In his interview with BFM TV, Manuel Valls, Minister of the Overseas of France once again accused Azerbaijan of allegedly conducting a hybrid war against France, as well as foreign intervention in France by supporting freedom advocates in overseas territories. What is the official stance of the Ministry of Foreign Affairs on this matter?
Response: We strongly reject the unfounded allegations against our country made by France on a regular basis, to conceal its failed policy in the overseas territories, as well as efforts to carry on its colonial legacy.
Ludicrous accusations against Azerbaijan made by Manuel Valls, promoting the colonial policy of France, claiming that this country exists “on 3 oceans and 5 continents”, are nothing more than another manifestation of the fact that France fails to accept the loss of its foothold among those nations.
Minister Manuel Valls, who refers to France as "an exceptional power," acknowledges that his incompatible allegations are insufficient justifications in light of violent acts committed in the overseas territories and suppression of movements advocating for independence.
This country's double standards mindset is actually displayed by Minister Manuel Valls, who demonstrates how France is willing to sacrifice ideas like independence and freedom of opinion when its own "strategic interests" are at stake.
We call on France to cease its unfounded smear campaign against our country by making such allegations.