No:095/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
07 mart 2026 20:30
7 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İstanbul şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclası çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Yaxın Şərqdə mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti və regionda müşahidə olunan hərbi eskalasiya ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
İran İslam Respublikası ərazisindən Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasına qarşı həyata keçirilmiş və mülki infrastrukturun zədələnməsi və mülki vətəndaşların xəsarət alması ilə nəticələnmiş dron hücumları ilə bağlı Azərbaycanla həmrəylik ifadə olunub.
Hücumlardan dərhal sonra Özbəkistan Respublikasının Prezidenti başda olmaqla, Özbəkistan tərəfinin Azərbaycana dəstək ifadə edən açıqlamalarına görə təşəkkür ifadə olunub.
Görüş zamanı Azərbaycan-Özbəkistan müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, yüksək səviyyəli təmasların davam etdirilməsi və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.

No:095/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov
07 March 2026 20:30
On 7 March 2026, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov in Istanbul, within the framework of the informal meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States (OTS).
During the meeting, the current security situation in the Middle East and the observed military escalation in the region were discussed.
The solidarity was expressed with Azerbaijan regarding the drone attacks from the territory of the Islamic Republic of Iran against the Nakhchivan Autonomous Republic, which caused damage to civilian infrastructure and injuries to civilians.
Gratitude was expressed for the immediate statements of support for Azerbaijan made by the President of Uzbekistan and other Uzbek officials following the attacks.
The meeting also addressed issues arising from Azerbaijan-Uzbekistan alliance relations, the continuation of high-level contacts, and prospects for cooperation in various fields.
The views were also exchanged during the meeting on other bilateral and regional issues of mutual interest.