No:094/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İraq Respublikasının xarici işlər naziri Fuad Hüseyn ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 mart 2024 16:00
2 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində İraq Respublikasının xarici işlər naziri Fuad Hüseyn ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və İraq arasında intensiv qarşılıqlı təmasların və səfərlərin münasibətlərin müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, investisiyalar, mədəni və s. istiqamətlər üzrə uğurlu inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan və İraq arasında tarixi dostluq və həmrəyliyə əsaslanan münasibətlərin ikitərəfli, o cümlədən regional və beynəlxalq platformalar çərçivəsində nümayiş olunan qarşılıqlı dəstəkdə özünü biruzə verdiyi bildirilib.
Qarşı tərəf cari ildə ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri ilə bağlı ətraflı məlumatlandırılıb, mümkün əməkdaşlıq sahələrinə toxunulub və İraq tərəfinin prosesdə yaxından iştirak edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, o cümlədən Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin hazırkı durumundan bəhs edib.
Nazir Fuad Hüseyn İraqın Azərbaycanla münasibətlərin daha da inkişafında maraqlı olduğunu qeyd edərək, bu istiqamətdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mövcud potensialdan istifadənin zəruriliyini ifadə edib.

No:094/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq, Fuad Hussein
02 March 2024 16:00
On 2 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq, Fuad Hussein, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between the two countries, as well as the current regional situation, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that intensive mutual contacts and visits between Azerbaijan and Iraq contribute to the successful development of relations in various areas, including political, economic, trade, energy security, investment, cultural, and others.
It was stated that relations between Azerbaijan and Iraq, based on historical friendship and solidarity, are reflected in mutual support demonstrated both bilaterally and within regional and international platforms.
The other side was informed in detail about the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be hosted by Azerbaijan this year, possible areas of cooperation were discussed, and confidence was expressed that the Iraqi side would actively participate in the process.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his counterpart about the current situation in the region in the post-conflict period, the reconstruction and construction works carried out in the liberated territories, as well as the current state of the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
Minister Fuad Hussein noted Iraq’s interest in further developing relations with Azerbaijan and emphasized the necessity of utilizing the existing potential to expand cooperation in this direction.