No:09/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransaya işgüzar səfəri çərçivəsində Fransa Respublikası Prezidentinin diplomatik məsələlər üzrə müşaviri Filip Etien ilə görüşüb
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi dialoqun inkişafından məmnunluq ifadə olundu və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqda geniş məlumat verdi və münaqişənin həllinə dair Azərbaycanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan ədalətli mövqeyini bir daha diqqətə çatdırdı.
Görüşdə iki ölkə arasında humanitar və iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı təqdir edildi. Bu xüsusda, Bakıda Birgə Azərbaycan-Fransız Universiteti, Fransiz liseyinin fəaliyyəti, fransız dilinin tədrisinə göstərilən dəstək, tələbə mübadiləsi, iki ölkənin regionlar arasında əlaqələrin yaradılması, ticarət əlaqələrinin genişlənməsi qeyd edildi.
Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Azərbaycanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə regionda həyata keçirilən nəqliyyat və enerji layihələri, ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində görülən tədbirlər və aparılan köklü islahatlar haqqında danışdı. O, Fransa şirkətlərini Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda daha yaxından təmsil olunmağa dəvət etdi.
Tərəflər Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafına Fransanın göstərdiyi dəstəyi məmnunluqla qeyd etdilər.
Görüş əsnasında Azərbaycanın multikulturalizm ənənələri, mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqa verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirildi.

Press release 18 January 2018
No:09/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Diplomatic Advisor to the President of the French Republic Philippe Etienne during his working visit to France
The sides expressed satisfaction with the development of political dialogue between the two countries and stressed the importance of high-level visits in further deepening of political relations.
Minister Elmar Mammadyarov briefed the interlocutor on the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and reiterated Azerbaijan's fair position on the settlement of the conflict, based on the norms and principles of international law.
During the meeting the development of humanitarian and economic-trade relations between the two countries was commended. In this regard, the joint Azerbaijani-French University, the activities of the French lyceum, the support provided for teaching of French, exchange of students, the establishment of relations between the regions of two countries, and the expansion of trade relations were noted.
Elmar Mammadyarov spoke to the interlocutor about the transport and energy projects implemented in the region with the initiative and support of Azerbaijan and the fundamental reforms and measures taken to develop non-oil sector in our country. He invited French companies to be more closely involved in Azerbaijan's non-oil sector.
The sides with satisfaction noted the support provided by France for the development of Azerbaijan's relations with the European Union.
During the meeting, the sides also praised Azerbaijan's tradition of multiculturalism and its contributions to intercultural and interfaith dialogue.