No:091/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Müqəddəs Taxt-Tacın xarici işlər üzrə dövlət katibi arxiyepiskop Pol Riçard Qallager ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 mart 2024 13:20
2 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Müqəddəs Taxt-Tacın xarici işlər üzrə dövlət katibi arxiyepiskop Pol Riçard Qallager ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Müqəddəs Taxt-Tac arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında intensiv xarakter daşıyan səfərlər və görüşlərin münasibətlərin inkişafına töhfə verdiyini bildirib. Xüsusilə, Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacda səfirliyinin təsis olunmasından sonra artan təmasların məmnunluq doğurduğu, o cümlədən siyasi, mədəni, humanitar və s. sahələr üzrə əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsində vacib rol oynadığı qeyd edilib.
Bu il ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Qarşı tərəf eyni zamanda postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh gündəliyinin son durumu barədə məlumatlandırılıb.

No:091/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Secretary for Relations with States of the Holy See, Archbishop Paul Richard Gallagher
02 March 2024 13:20
On 2 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary for Relations with States of the Holy See, Archbishop Paul Richard Gallagher, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and the Holy See, as well as the current regional situation, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the intensive nature of visits and meetings between the two countries contributes to the development of relations. It was particularly emphasized that the growing contacts following the establishment of Azerbaijan’s Embassy to the Holy See are commendable and play an important role in advancing cooperation and implementing joint projects in political, cultural, humanitarian, and other fields.
It was noted that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in Azerbaijan this year, creates additional opportunities for cooperation.
The other side was also informed about the current situation in the region in the post-conflict period, as well as the latest developments in the normalization and peace agenda between Azerbaijan and Armenia.