Mətbuat şərhi 08 mart 2022
No:091/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian ilə telefon danışığına dair məlumatı
8 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə qarşılıqlı təbriklərini ifadə ediblər.
Tərəflər cari ilin 9-10 mart tarixlərində Azərbaycanda keçiriləcək Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının növbəti iclasının yüksək önəmini qeyd ediblər. Bu xüsusda İranın rəsmi heyəti ilə yanaşı, Azərbaycana bir qrup iş adamlarının səfər etməsi məmnunluqla vurğulanıb.
Nazirlər, həmçinin  regional məsələləri, eyni zamanda Ukraynadakı vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazirlər, İranın nüvə prpoqramı üzrə Vyanada aparılan danışıqların gedişatı, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 08 March 2022 16:19
No:091/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amirabdollahian
08 March 2022 16:19
On March 8, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amirabdollahian.
The Ministers exchanged congratulations on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
The sides noted the importance of the next meeting of the State Commission for Economic, Trade and Humanitarian Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran, which will be held in Azerbaijan on March 9-10. In this regard, it was stressed with satisfaction that along with the official delegation of Iran, a group of businessmen would visit Azerbaijan.
The Ministers also discussed regional issues, as well as the situation in Ukraine.
The Ministers exchanged views on the progress of talks in Vienna on Iran's nuclear program, as well as other issues of mutual interest.