No:091/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Paraqvay Respublikasına ilk rəsmi səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Paraqvay Respublikasına ilk rəsmi səfəri çərçivəsində Paraqvayın Xarici işlər naziri Luis Alberto Kastiqlioni ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Paraqvay arasında siyasi münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunaraq, siyasi dialoqun möhkəmləndirilməsi mexanizmlərinə dair müzakirələr aparılıb. Həmçinin kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, sərmayələrin qoyuluşu, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılaraq, gələcəkdə bu istiqamətlərdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün hüquq-müqavilə bazasının yaradılması barəsində razılığa gəlinib, eləcə də iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycan-Paraqvay Ticarət Palatasının təsis edilməsinə dair ortaq niyyət ifadə olunub.
Paraqvaylı nazir iki ölkə arasında məsafə uzaqlığına baxmayaraq, artıq yüksək səviyyədə əməkdaşlığın mövcud olduğunu, Azərbaycan xarici işlər nazirinin Paraqvaya ilk rəsmi səfərinin ikitərəfli münasibətlərin daha da irəlilədilməsinə təkan verəcəyini qeyd edib.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan hökuməti tərəfindən iqtisadi-sosial sahədə həyata keçirlmiş islahatlar, Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə uğurla reallaşdırılan genişmiqyaslı enerji və infrastruktur layihələri barəsində danışıb. Bu xüsusda, Nazir Məmmədyarov ümumilikdə Cənubi Qafqaz regionunda inteqrasiya proseslərinə başlıca əngəl olan, regionun təhlükəsizliyi üçün ciddi təhdid olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesinin cari vəziyyəti haqqında məlumat verərək, münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinə uyğun olaraq Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həll edilməli olduğunu və məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmasının labüd olduğunu diqqətə çatdırıb. Elmar Məmmədyarov Paraqvay Milli Konqresinin Deputatlar Palatası tərəfindən Xocalıda törədilmiş soyqırımının pislənməsinə dair bəyanatın qəbulunun yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
Azərbaycan və Paraqvayın çoxtərəfli platformada uğurla əməkdaşlıq etdiyini bildirən Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində cari ilin oktyabr ayında hərəkatın Bakıda Zirvə Toplantısının keçiriləcəyini və Paraqvay tərəfinin bu əhəmiyyətli tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Daha sonra Elmar Məmmədyarov paraqvaylı həmkarını Azərbaycana rəsmi səfərə dəvət edib. Dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdiyini bildirən Nazir Kastiqlioni bu dəvəti dəyərləndirəcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonda “Paraqvay Respublikası Hökuməti ilə Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında diplomatik, rəsmi və ya xidməti pasportlara malik şəxslər üçün viza tələbinin qarşılıqlı olaraq aradan qaldırılması haqqında” saziş imzalanıb.
Səfər çərçivəsində Nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin Paraqvay Milli Konqresinin Senatı və Deputatlar Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədrləri Viktor Qonsales və Volter Harms ilə görüşüb. Görüş zamanı ikitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb və hər iki ölkənin qanunverici orqanlarının qarşılıqlı səfərlərinin təşkilininin faydalı ola biləcəyi qeyd olunub.

No:091/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held several meetings during his first official visit to the Republic of Paraguay.
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met the Foreign Minister of Paraguay Luis Alberto Castiglioni in the framework of his first official visit to the Republic of Paraguay.
At the meeting expressing satisfaction over the current level of political relations between Azerbaijan and Paraguay, discussions were held about mechanisms of strengthening political dialogue between the sides. Also, exchanging views on cooperation opportunities in the spheres of agriculture, transport, investment, education and etc. it was agreed to establish the legal-contractual basis for development of cooperation in these spheres in future. Mutual intention on establishing the Azerbaijan-Paraguay Trade Chamber was expressed.
Foreign Minister of Paraguay noted that despite the distance between two countries, high level cooperation exists between the sides and the first official visit of the Azerbaijani Foreign Minister would give an impetus to furthering the bilateral relations.
Elmar Mammadyarov spoke about the social-economic reforms by the Government of Azerbaijan, as well as big energy and infrastructure projects successfully realized by the initiative and participation of Azerbaijan. In this regard, Minister Mammadyarov informed his interlocutor on the ongoing settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, which is a serious threat to regional security and main impediment to regional integration processes in the South Caucasus. Minister emphasized that the conflict should be settled on the basis of the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan and all internally displaced persons should return to their homelands. Elmar Mammadyarov stressed that the adoption of the statement by the Chamber of Deputies of the National Congress of Paraguay condemning the Khojaly genocide is highly appreciated.
Noting the successful cooperation of Azerbaijan and Paraguay within multilateral platforms, Minister Elmar Mammadyarov expressed hope on participation of Paraguay at the highest level in the upcoming Baku Summit meeting of the Non-Aligned Movement to be held in October of this year within the chairmanship of Azerbaijan to the Movement.
Minister Mammadyarov invited his Paraguayan counterpart to pay an official visit to Azerbaijan. Highly appreciating this invitation, Luis Castiglioni accepted it with great pleasure.
At the end of the meeting “The Agreement between the Government of the Republic of Paraguay and the Government of the Republic of Azerbaijan on mutual exemption of visa for diplomatic, official and service passport holders” was signed.
Minister Elmar Mammadyarov, also held meetings with Victor Gonzalez, President of the Chamber of Senators, the upper house of the National Congress of Paraguay and Walter Harms, President of the Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies of Paraguay. At the meeting the importance of strengthening the inter-parliamentary relations for development of bilateral ties was underlined and the usefulness of mutual visits by the legislative bodies of both countries was emphasized.