No:090/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili arasında telefon danışığı barədə mətbuat məlumatı
6 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili arasında telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər iki ölkə arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyətini və perspektivlərini müzakirə ediblər. Ölkələrimiz arasında ali və yüksək səviyyədə mövcud siyasi dialoqun, baş tutan intensiv səfərlərin, siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin münasibətlərimizin daha da gücləndirilməsinə töhfə verdiyi vurğulanıb. Cari ildə bu kimi siyasi təmasların daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:090/25, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Ceyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Georgia Maka Botchorishvili
06 March 2025 16:00
On 6 March 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ceyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili.
The sides discussed the current state and prospects of the friendly and strategic partnership relations between the two countries. It was emphasized that the existing political dialogue at the highest and high levels, intensive mutual visits, and the mechanism of political consultations contribute to further strengthening bilateral relations. The importance of further expanding such political contacts during the current year was underlined.