No:090/21, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in erməni əsilli saxlanılan şəxs Maral Nacaryanla bağlı sualını cavablandırır
Cavab: Livanın Burc Hammud ərazisində anadan olan Maral Nacaryan (Maralle Najarian) həm Ermənistan, həm də Livan vətəndaşlığına malikdir. Keçmiş münaqişə bölgəsində Azərbaycan hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən birgə yaşadığı erməni əsilli Livan vətəndaşı ilə birlikdə saxlanılmışdır.
O, Azərbaycan ərazisinə qanunsuz daxil olması və Azərbaycan qanunvericiliyini pozan digər hərəkətlərə yol verməsi barədə ifadələr vermişdir.
Azərbaycan tərəfinin nümayiş etdirdiyi humanizm nəticəsində M.Nacaryan, bu ilin 10 mart tarixində azad edilib.
O, şəxsən Ermənistana deyil, Livana qayıtmağa üstünlük verib. Qeyd etmək istərdik ki, Rusiya tərəfi ilə aparılan müzakirələr nəticəsində Livan vətəndaşı olduğu üçün onun Rusiya ərazisindən göndərilməsi mümkün olmayıb. Bu səbəbdən M.Nacaryan Türkiyə üzərindən Livana geri göndərilib.
Ümumiyyətlə bildirmək istərdik ki, hazırda Azərbaycanda saxlanılan erməni əsilli qadın yoxdur. Vətən müharibəsi zamanı saxlanılan 5 qadının hamısı, əksəriyyəti hərbi əməliyyatlar davam edən zamanı sərbəst buraxılıb.

No:090/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media about the detainee of Armenian origin Maralle Najarian
Answer: Born in Bourj Hammoud (Lebanon), Maralle Najarian has both Armenian and Lebanese citizenship. She was detained by Azerbaijani law enforcement agencies in the former conflict zone together with her partner, who is also a Lebanese citizen of Armenian origin.
She gave testimonies on her illegal entry into territory of Azerbaijan and other actions violating Azerbaijani legislation.
As a result of humanism demonstrated by the Azerbaijani side, Najarian was released from custody on March 10, 2021.
She personally preferred to be repatriated to Lebanon, not to Armenia. We would like to note that as a result of discussions with the Russian side, due to her Lebanese citizenship it was impossible to transfer her via Russian territory. For this reason, she was repatriated back to Lebanon via Türkiye.
In general, we would like to say that as of today there are no women of Armenian origin in Azerbaijani custody. All five women detained during the Patriotic War are released and most of them released even during military operations.