No:088/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Sudanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Muhi Əl-Din Salem Ahmed ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
06 mart 2026 19:51
6 mart 2026-cı il tarixində Sudanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Muhi Əl-Din Salem Ahmed Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazir Ceyhun Bayramov 5 mart tarixində mülki infrastruktur və şəxslərə zərərlə müşayiət olunan İran İslam Respublikası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə qarşı dronla həyata keçirilmiş hücumların suverenliyimizə və ərazi bütövlüyümüzə zidd olduğunu vurğulayıb.
İran İslam Respublikasından qeyd olunan hücuma aydınlıq gətirilməsini, izahat verilməsini, üzrxahlıq edilməsini, bu kimi halların təkrarlanmaması üçün zəruri təxirəsalınmaz tədbirlər görülməsini tələb etdiyimiz Sudan tərəfinin diqqətinə çatdırıb.
Sudan naziri bu hücumlardan narahatlıq ifadə edib, mülki infrastrukturun hədəf alınmasının qəbuledilməz olduğunu bildirib.

No:088/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Sudan, Muhi Al-Din Salem Ahmed
06 March 2026 19:51
On March 6, 2026, the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Sudan, Muhi Al-Din Salem Ahmed, held a phone call with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the drone attacks carried out on March 5 by the Islamic Republic of Iran against the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan, which caused damage to civilian infrastructure and persons, violate Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity.
It was informed to the Sudanese side that clarification and explanation regarding the attack from Iran, an apology, and the adoption of urgent measures to prevent the recurrence of such incidents were demanded by Azerbaijan.
The Sudanese Minister expressed concern over the attacks and stated that targeting civilian infrastructure is unacceptable.