No:087/25, Nazir Ceyhun Bayramovun D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi İsiaka Abdulqadir İmam ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
04 mart 2025 22:05
4 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İnkişaf etməkdə olan səkkiz ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (D-8) baş katibi İsiaka Abdulqadir İmam ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın D-8-ə üzvlüyündən irəli gələn əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov D-8-in ötən ilki sammiti çərçivəsində ölkəmizin Təşkilata üzv seçilməsinin Azərbaycanın artan regional və beynəlxalq nüfuzunun, habelə Təşkilat tərəfindən göstərilən etimadın təcəssümü olduğunu məmnunluqla qeyd edib.
Üzvlüyümüzün öz növbəsində D-8-in tarixində ilk genişlənmə olaraq tarixə düşdüyü, öz növbəsində ölkəmizin təmsilçiliyinin, o cümlədən Təşkilatın coğrafiyasının genişlənməsində mühüm rol oynadığı qeyd edilib.
Azərbaycanın bundan sonra da ikitərəfli əsasda, o cümlədən D-8 çərçivəsində üzv dövlətlərlə əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyi qeyd olunub.
Tərəflər, eyni zamanda D-8 çərçivəsində müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, nəqliyyat, kommunikasiyalar, humanitar, təhsil və s. sahələr üzrə əməkdaşlıq üçün geniş potensialın mövcud olduğunu qeyd edərək, bu istiqamətdə gələcək planlar üzrə müzakirə aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə ətraflı məlumatlandırıb.

No:087/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Ceyhun Bayramov and the Secretary-General of the D-8 Organization for Economic Cooperation, Isiaka Abdulqadir Imam
04 March 2025 22:05
On 4 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ceyhun Bayramov, met with the Secretary-General of the D-8 Organization for Economic Cooperation, Isiaka Abdulqadir Imam.
During the meeting, issues arising from Azerbaijan’s membership in the D-8, as well as regional and international security matters, were discussed.
Minister Ceyhun Bayramov expressed satisfaction that Azerbaijan’s election as a member of the Organization during last year’s D-8 Summit reflects the country’s growing regional and international standing, as well as the trust demonstrated by the Organization.
It was noted that Azerbaijan’s membership represents the first expansion in the history of the D-8 and that the country’s inclusion has played an important role in broadening both the Organization’s representation and its geographical scope.
It was emphasized that Azerbaijan will continue to spare no effort in strengthening cooperation with member states both on a bilateral basis and within the D-8 framework.
The sides also noted the broad potential for cooperation within the D-8 across various fields, including political, economic, trade, energy, transport, communications, humanitarian, and education sectors, and held discussions on future plans in these areas.
Minister Ceyhun Bayramov also provided detailed information to the other side on the extensive reconstruction and rebuilding efforts carried out in the territories liberated from occupation in the post-conflict period.