No:087/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Respublikasının Xarici İşlər və Etiqad naziri Xorxe Fori ilə görüşüb
22 mart 2019 05:23
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Respublikasına səfəri çərçivəsində Argentinanın Xarici İşlər və Etiqad naziri Xorxe Fori ilə görüşüb. Nazir E.Məmmədyarov Buenos Ayres şəhərində keçirilən Cənub-Cənub Əməkdaşlığı üzrə BMT-nin yüksək səviyyəli konfransına uğurlu ev sahibliyinə görə həmkarına təbrikini çatdıraraq, Azərbaycanın bu platforma çərçivəsində əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb. E.Məmmədyarov inkişaf etməkdə olan ölkələrin analoji inkişaf problemləri ilə üzləşdiyini, bu səbəbdən bu platformanın milli inkişaf strategiyaları və prioritetlərinə dair ortaq baxışlar, təcrübə və metodların mübadiləsi və müzakirəsinə töhfə verdiyini qeyd edib.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan və Argentina arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumu, gündəlikdə duran məsələlər barəsində fikir mübadiləsi aparılıb. Kənd təsərrüfatı, enerji, nəqliyyat, səhiyyə və turizm sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər qeyd edilərək, bu sahələrdə konkret nəticələrin əldə edilməsi baxımından birgə səylərin gücləndirilməsinə ortaq niyyət ifadə edilib.
Sonda Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra sosial-iqtisadi sahədə əldə etdiyi nəzərəçarpan uğurları izlədiyini bildirən X.Fori Azərbaycana səfər etmək arzusunda olduğunu qeyd edib.

Press release 22 March 2019 05:23
No:087/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs and Worship of Argentine Jorge Faurie
22 March 2019 05:23
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs and Worship of the Republic of Argentine Jorge Faurie within his visit to Argentine. Minister Elmar Mammadyarov expressing congratulations to his counterpart for successfully hosting the UN High-level Conference on South-South Cooperation in Buenos-Aires stressed the importance that Azerbaijan attaches to the cooperation within this platform.
Minister Mammadyarov noted that the developing countries face with the similar development problems and therefore, this platform contributes to sharing and discussing the common views, experiences and methods of national development strategies and priorities.
At the meeting, exchange of views was held on the current situation of the Azerbaijan-Argentine bilateral relations and the issues of the cooperation agenda. Noting the existing wide prospects for cooperation in the fields of agriculture, energy, transport, health and tourism, common intention for strengthening the joint efforts were expressed.
Noting that he was following the prominent achievements of Azerbaijan in the socio-economic sphere after the restoration of its independence, Minister Faurie expressed his willingness to visit Azerbaijan.