No:086/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Baş nazirinin “Armenpress” xəbər agentliyində kommunikasiyalara dair dərc olunmuş məqaləsi ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
04 mart 2025 17:29
Sual: 4 mart tarixində Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan “Armenpress” xəbər agentliyində Ermənistanla Azərbaycan arasında kommunikasiyalara dair məqaləsində Ermənistanın kommunikasiyaların açılması ilə bağlı birtərəfli qaydada hər hansı bir öhdəlik götürmədiyini, Azərbaycandan fərqli olaraq nəqliyyat kommunikasiya xəttlərini açmağa hazır olduqlarını, kommunikasiyaların açılması ilə bağlı Ermənistanın təkliflərinə Azərbaycanın hələ də cavab vermədiyini, Azərbaycanın bu məsələdən bəhanə kimi istifadə edərək gərginlik yaratmaq məqsədi güddüyünü bildirib. Ermənistan Baş nazirinin bu fikirlərinə münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: 30 ilə yaxın bir müddətdə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazilərini işğal altında saxlamış, Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasının blokadaya düşməsinə səbəb olmuş Ermənistanın 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı dörd ildə də kommunikasiyaların açılması üzrə real danışıqlar prosesinə müsbət töhfə vermədiyi hər kəsə məlumdur.
Azərbaycanın qərb bölgələrini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirən kommunikasiyaların açılması məsələsi ilə bağlı Ermənistan yazılı təsbit olunmuş və imzalanmış öhdəliklərinin mövcud olduğunu bilsə də, onları indiyə qədər yerinə yetirməyib.
Ümumilikdə, Ermənistanın mahiyyətcə əhəmiyyəti olmayan, icrası çətin və praktiki cəhətdən uzun marşrutlar üzrə təkliflər irəli sürməsi diqqəti prosesdən və öhdəliklərindən yayındırmaq məqsədi daşıyır.
Əgər Ermənistan tərəfi həqiqətən də bölgədə kommunikasiyaların açılmasında maraqlıdırsa, öhdəliklərindən boyun qaçırmamalı və bölgədəki yeni reallıqlara uyğun şəkildə kommunikasiyaların açılması istiqamətində praktiki addımlar atmalıdır.

No:086/25, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry regarding the article by Prime Minister of Armenia on communications published in Armenpress news agency
Question: On 4 March, in his article about the communications between Armenia and Azerbaijan in the Armenpress news agency, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan stated that Armenia has not unilaterally undertaken any obligations concerning the opening of communications, unlike Azerbaijan, Armenia is ready to open transportation and communication routes, and Azerbaijan has not yet responded to Armenia’s proposals on the matter noting that Azerbaijan is using this issue as a pretext to create tensions. We would like to hear your position on the Armenian Prime Minister’s views.
Answer: It is well known that Armenia, having occupied Azerbaijan’s internationally recognized sovereign territories for nearly 30 years, and causing the blockade of Azerbaijan’s Nakhchivan Autonomous Republic, has not made a positive contribution to the real negotiation process for the opening of communications in the four years following the 44-day Patriotic War.
Although Armenia is aware of its written and signed obligations regarding the opening of communications connecting Azerbaijan’s western regions with the Nakhchivan Autonomous Republic, it has yet to fulfill them.
Overall, Armenia putting forward proposals for essentially unnecessary, complex to execute, and practically lengthy routes serves to divert attention away from the process and obligations.
If the Armenian side is genuinely interested in the opening of communications in the region, it should not evade its obligations and must take practical steps in line with the new regional realities to facilitate the opening of communications.