No:086/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Cənub-Cənub əməkdaşlığı üzrə BMT-nin ikinci yüksək səviyyəli konfransının plenar iclasında çıxışı
20 mart 2019-cu il, Buenos-Ayres
Bu günədək nail olduqlarımızı, hansı nöqtədə dayandığımızı və inkişaf problemlərinin həll edilməsində Cənub-Cənub əməkdaşlığının nə edə biləcəyini qiymətləndirmək üçün münasib imkan olan Cənub-Cənub əməkdaşlığı üzrə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ikinci yüksək səviyyəli konfransında çıxış etməkdən şərəf duyuram.
İlk növbədə, Buenos-Ayresdə bizi səmimi qarşıladığına görə ev sahibi kimi Argentina xalqına və hökumətinə təşəkkür etmək istərdim. Həmçinin, bu prosesdə dəyərli dəstəyinə görə Baş Assambleyanın prezidentinə, Cənub-Cənub əməkdaşlığı üzrə yüksək səviyyəli komitənin prezidentinə, vasitəçilərə və bütün nümayəndə heyətlərinə təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Cənub-Cənub əməkdaşlığının irəli aparılmasında önəmli rol oynayan tarixi hadisəni yad etmək üçün buraya toplaşmışıq. 1978-ci ildə məhz bu şəhərdə keçirilmiş inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında texniki əməkdaşlıq üzrə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının konfransı inkişaf etməkdə olan dövlətlər arasında iqtisadi və texniki əməldaşlığın təşviqində BMT-nin davamlı səylərində əsas hadisə olub. Hazırkı görüş inkişaf və sülh naminə daha bərabərhüquqlu qlobal tərəfdaşlıq qurmaq üçün Cənub-Cənub əməkdaşlığının davamlı aktuallığını bir daha təsdiq etmək üçün imkan yaradır.
Məlum olduğu kimi, Cənub-Cənub əməkdaşlığı sürətli inkişafla öz aktuallığını sübut etmiş Cənub-Cənub həmrəyliyinin təzahürüdür. Bu, inkişaf etməkdə olan ölkələrin üzləşdiyi çağırışların həllində və onların inkişafına vacib töhfə verən mühüm əhəmiyyət kəsb edən vacib bir proses olaraq artan və dinamik fenomendir. Qloballaşma və iqtisadiyyatlar arasında qarşılıqlı asılılığın dərinləşməsi prosesləri fonunda Cənub-Cənub əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi həm inkişaf strategiyası kimi, həm də BMT-nin əsas məqsədi olan inkişaf etməkdə olan ölkələrin beynəlxalq iqtisadi münasibətlərdə tam iştirakını təmin etmək vasitəsi kimi vacib şərtə çevrilmişdir.
Həqiqətən də bir sıra əsas inkişaf etməkdə olan ölkələrin sürətli iqtisadi artımı, Cənub-Cənub ticarətini və investisiyanı stimullaşdırmaqla qonşu ölkələrin inkişaf perspektivlərini nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşdırmışdır. Bugün inkişaf etməkdə olan ölkələr Cənub-Cənub əsasında bölüşülə biləcək, inkişaf sahəsində müxtəlif səviyyəli təcrübə və bacarıqlar toplamışlar.
Məqsəd 17-də razılaşdırıldığı kimi qlobal tərəfdaşlıq inkişaf etməkdə olan ölkələrin problemlərini həll etmək istiqamətində həlledici olacaqdır. Cənub-Cənub və Üçtərəfli Əməkdaşlıq strukturu inkişaf etməkdə olan ölkələrin öz inkişafı üçün siyasət meydanına malik olmasını tələb edir.
Cənub-Cənub-da bilik və siyasət əlaqələndirilməsi, eləcə də təcrübə və texnologiyanın mübadiləsi dayanıqlı inkişafı sürətləndirmək üçün səmərəli yollardır. Başqa sözlə desək, inkişaf etməkdə olan ölkələr oxşar inkişaf problemləri ilə üzləşirlər. Bu səbəbdən, təcrübə və metodların yaxınlığı milli inkişaf strategiyaları və prioritetləri üzrə ümumi baxışların bölüşdürülməsinə imkan yaradır.
Cənub-Cənub Əməkdaşlığına olan yanaşmamız, məhz bu təcrübə və bilikləri oxşar sosial-iqtisadi inkişaf yolları keçən cənub ölkələri ilə həmrəylik ruhunda bölüşmək olmuşdur.
Öz ölkəmizin təcrübəsinə əsaslanaraq, Cənub-Cənub Əməkdaşlığının iş birliyi çərçivələri, transsərhəd və regionlararası proqramlar, habelə standartlar, tənzimləyici qaydalar və həyata keçirmə mexanizmlərinin təmin edilməsi baxımından vacib rolunu başa düşürük.
Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030-cu il Gündəliyinə qoşulmaqla, Azərbaycan hal-hazırda qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini (DİM) milli siyasət və proqramlara çevirməklə, milli inkişaf strategiyasını DİM-lərə uyğunlaşdırmaq üçün səylərini artırır. İnklüziv və dayanıqlı inkişaf əldə etmək, neftdən asılı iqtisadiyyatdan daha şaxələnmiş iqtisadiyyata keçid etmək, insan inkişafına davamlı sərmayələr yatırmaq və Azərbaycanın ixrac potensialını tam şəkildə açmaq üçün regional və qlobal bazarlarla daha sıx əlaqələr qurmaq Hökumətin əsas prioritet istiqamətləri sırasındadır.
DİM-lərin və onların regional əlaqələndirilməsinin effektiv həyata keçirilməsini təmin etmək üçün Azərbaycan BMT-nin Ölkə Ofisi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, milli dayanıqlı inkişaf gündəliyinin implementasiya vasitələrini müzakirə etmək, müvafiq bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq, DİM-lər ilə əlaqədar ən yaxşı beynəlxalq təcrübələri öyrənmək məqsədilə keçən il davamlı inkişaf üzrə Bakı Forumunu təşkil etmişdir. DİM-lərin milli səviyyədə icrasının əlaqələndirilməsi üzrə məsul olan rəsmilərin, habelə BMT nümayəndələri və beynəlxalq və yerli mütəxəssislərin iştirak etdiyi konfransda, DİM-lərin milli səviyyədə inteqrasiyası və onların icrasının sürətləndirilməsinə dair "Bakı prinsipləri" qəbul edilmişdir ki, bu da bilik mübadiləsi üçün yaxşı bir əsas rolunu oynaya bilər.
BMT-nin Ölkə Ofisi və BMT-nin Cənub-Cənub Əməkdaşlığı Ofisi tərəfindən 2016-cı ildə keçirilən “Azərbaycanda Cənub-Cənub və Üçtərəfli Əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün istiqamətlər və imkanlar“ üzrə milli qiymətləndirmə göstərir ki, Azərbaycan müxtəlif inkişaf sahələrində, məsələn effektiv ictimai xidmət, təhsil, əmək və sosial müdafiə, gənclərin səlahiyyətlərinin artırılması, minatəmizləmə fəaliyyəti və digər sahələrdə öz ekspertizasını bölüşmək üzrə müqayisəli üstünlüyə malikdir.
Qeyd olunmalıdır ki, son 15 il ərzində Azərbaycan ehtiyatlı iqtisadi siyasət apararaq sürətli sosial-iqtisadi uğur qazanmışdır və bu da ölkəmizi yardım qəbul edən ölkədən donor ölkəyə çevirmişdir. Belə sosial-iqtisadi artım, xarici dövlətlərdən və beynəlxalq təşkilatlardan humanitar yardım və inkişafa dəstək üçün Azərbaycana müraciətlərin artmasına gətirib çıxarmışdır. Məhz belə müraciətləri vaxtında və yaxşı koordinasiya olunmuş şəkildə cavablandırmaq məqsədilə, 2011-ci ildə milli donor təşkilatı - Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (AIDA) Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində yaradılmışdır.
AİDA qurulduğu gündən etibarən, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə yoxsulluğun aradan qaldırılması və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsi üçün, insan və institusional qabiliyyətin artırılması, yaxşı təcrübələri həmin ölkələrin milli və strateji planlarına uyğun bir şəkildə bölüşülməsi vasitəsilə bir çox mexanizmlərdən istifadə edir.
Ötən illər ərzində, 90-dan artıq ölkə, xüsusən də Afrika, Asiya və Latın Amerikası ölkələri AİDA tərəfindən ikitərəfli və çoxtərəfli şəkildə həyata keçirilən texniki dəstək və humanitar yardım proqramlarından faydalanmışdır. Biz təxminən 2 milyona yaxın insana kömək etmişik və benefisiar ölkələrin sayı və təmin edilmiş yardımların həcmi daim artır.
Azərbaycan kimi yeni donor ölkələrin vacib əhəmiyyəti həm də ondan ibarətdir ki, ən az inkişaf etmiş ölkələr (LDCs), dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr (LLDCs) və infişaf etməkdə olan kiçik ada ölkləri (SIDS) kimi həssas iqtisadiyyatların davamlı inkişafı üçün son dərəcə vacib olan Rəsmi İnkişafa Yardımın (ODA) azalma tendensiyasının bərpası məqsədilə yeni həyati mənbələr təqdim edir. Onlar həmçinin digər inkişaf etməkdə olan ölkələrin də onların sıralarına qoşulması və donor ölkələrinə çevrilməsini təşviq edən nümunə qismində çıxış edirlər.
Azərbaycan donor ölkəsinin maraqlı nümunəsi qismində çıxış edir. Biz, ərazilərimizin 20%-nın 20 ildən artıq Ermənistanın hərbi işğalı altında olduğu və bunun nəticəsində 1 milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyü bir şəraitdə beynəlxalq yardım göstəririk. Bununla yanaşı, Azərbaycan iqtisadiyyatının bərpa edilməsi, şaxələndirilməsi və müasirləşdirilməsinə nail olmuş, beləliklə yoxsulluq səviyyəsini 49%-dən 5%-ə endirmişdir. Ən vacibi isə, həm qaçqınların, həm də məcburi köçkünlərin cəmiyyətə səmərəli şəkildə inteqrasiyasını həyata keçirməklə, Azərbaycan, Cənub-Cənub əməkdaşlığının mümkün sahələri kimi xidmət edə biləcək insan kapitalını gücləndirməklə, onlara kifayət qədər sığınacaq, sağlamlıq və təhsil xidmətləri, məşğulluqla təmin etməklə geniş təcrübə toplamışdır.
Donor ölkəsi olmaqla yanaşı, Azərbaycan regionda aparıcı iqtisadiyyata malik olan və həmçinin geniş miqyaslı regional layihələrin təşəbbüskarı olan bir ölkədir və Ermənistanın hərbi işğalına son qoyulacağı təqdirdə, Azərbaycan Cənub-Cənub əməkdaşlığına daha fəal töhfə verə biləcək.
Biz, həmçinin üçtərəfli əməkdaşlığı Cənubi və digər tərəfdaşlar arasında əlavə texniki və maliyyə resurslarının, təcrübə mübadiləsinin və çevik tənzimləmələrin dəstəklənməsi və mobilizasiyası vasitəsilə əlavə dəyər gətirən və Cənub-Cənub əməkdaşlığını dəstəkləyən və yaxından əlaqələndirən bir çərçivə kimi tanıyırıq.
Azərbaycan Cənub-Cənub istiqamətində əməkdaşlığın və iqtisadi inteqrasiyanın təşviq edilməsi və canlandırılması istiqamətində konkret və praktiki addımların atılmasına əhəmiyyət verir. Biz inanırıq ki, Qoşulmama Hərəkatı bu cür əməkdaşlığın yollarını və mexanizmlərini müzakirə etmək və müəyyən etmək üçün ən münasib məkanlardan biridir. 2019-cu ilin oktyabr ayından etibarən başlayan Hərəkatın sədrliyi dövründə Azərbaycan bu istiqamətdə yeni imkanların müəyyən edilməsi üçün davamlı səylər göstərəcəkdir.
Azərbaycan hesab edir ki, bu cür imkanlardan biri inkişaf etməkdə olan ölkələrin gəncləri üçün həyatı boyu təhsil imkanlarının təşviqi və onların inklüziv və bərabərhüquqlu keyfiyyətli təhsil ilə təmin edilməsidir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamları ilə, ötən il ölkəmiz 2018-2022-ci illər üçün tam təqaüd proqramlarını qəbul edərək, illik əsasda Azərbaycanın ali müəssisələrində Qoşulmama Hərəkatının və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv ölkələrindən 40 tələbəyə ali təhsil almaq imkanı yaratmışdır. Beş illik proqramın insan kapitalının gücləndirilməsinə və İKT və Qoşulmama Hərəkatının ölkələrində dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin yerinə yetirilməsinə töhfə verəcəyi gözlənilir.
Əlavə olaraq qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan 2030 Gündəliyinin həyata keçirilməsi və ictimai xidmətlərin səmərəli təşviqində yeni texnologiyaların istifadəsinə yüksək əhəmiyyət verir. 2018-ci ildə BMT İnsan hüquqları Şurası Azərbaycanın təşəbbüsü ilə “Şəffaf, hesabatlı və səmərəli ictimai xidmətlərin çatdırılması vasitəsilə İnsan hüquqlarının və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviqi” adlı qətnaməni yekdilliklə qəbul etmişdir. Bu qətnamə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün insan hüquqları standartlarını qarşılamaq üçün əsas sahələrindən biri kimi ictimai xidmətlərinin mühüm əhəmiyyətini işıqlandırmışdır. Bu həmçinin uğurlu ictimai xidmətlərin göstərilməsinə görə 2015-ci ildə BMT-nin mükafatı ilə təltif edilmiş Azərbaycanın xidmət göstərmə brendi olan ASAN xidmət konsepsiyasını təşviq edir və bu xüsusda, Cənub-Cənub əməkdaşlığının ölkələri arasında sahələrdən biri kimi istifadə edilə bilər.
Ümumilikdə, Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığa dair etdiyi təkliflər barədə ətraflı məlumat Cənub-Cənub Əməkdaşlığı 2019-cu il Sərgisində nümayiş olunacaq Azərbaycan guşəsindən əldə oluna bilər və bütün hörmətli iştirakçılar buraya dəvət olunurlar.
Yekunda, xatırlatmaq istərdim ki, inkişaf etməkdə olan ölkələr və BMT sistemi tərəfindən dəstəklənən Cənub ölkələri arasında güclü tərəfdaşlıq, inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqtisadi potensialını açmağa yardımçı olacaq və bütün beynəlxalq ictimaiyyət bundan faydalanacaq. Bu Konfrans, əlbəttə, Cənub-Cənub əməkdaşlığının daha da gücləndirilməsinə töhfə verəcək.

Press release 21 March 2019
No:086/19, Statement by H. E. Mr. Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the plenary session of the Second High-level UN Conference on South-South Cooperation
20 March 2019, Buenos Aires
I am privileged to address the Second High-level United Nations Conference on South-South Cooperation, which is a timely opportunity to assess what has been reached so far, where we stand and what South-South cooperation can do to tackle the development challenges.
At the outset, I would like to thank the Government and the people of Argentina as a host country for warmly receiving us here in Buenos Aires. I would like also to express gratitude to the President of the General Assembly, the President of the High-level Committee on South-South Cooperation, the Co-Facilitators and all delegations for their outstanding support in this process.
We have gathered here to commemorate a historical event in advancing the South-South cooperation. The United Nations Conference on Technical Cooperation among Developing Countries, held in this city in 1978, was a major landmark in the continuing efforts of the United Nations to promote economic and technical cooperation among developing countries. This meeting is an occasion to reaffirm the continued relevance of South-South cooperation to build a more equitable global partnership for development and peace.
As we are all aware, South-South cooperation is an expression of South-South solidarity that had proven its relevance by a rapid growth. It is a rising and dynamic phenomenon, an important process that is vital to confront the challenges faced by developing countries, making an increasingly important contribution to their development. In the light of the processes of globalization and deepening interdependence among economies, strengthening of South-South cooperation has become a major imperative both as a development strategy and as a means for ensuring that developing countries participate fully in international economic relations, which is a key objective of the United Nations.
The rapid economic growth of some major developing countries has, indeed, dramatically improved the development prospects of neighboring countries, spurring economic growth and South-South trade and investment. Today, developing countries have accumulated varying degrees of capacities and experiences in development that can be shared on a South-South basis.
Global partnership as agreed in Goal 17 would be crucial for meeting the challenges of developing countries. The construct of South-South & Triangular Cooperation requires that developing countries have the policy space for their own development.
The South-South learning and policy coordination and the peer-to-peer transfer of expertise and technology are effective ways to accelerate sustainable development. In other words, developing countries face similar development challenges. Therefore, the proximity of experience and methods allows sharing common views on national development strategies and priorities.
Our approach to South-South Cooperation has been therefore to share this experience and knowledge in a spirit of solidarity with countries from the South treading similar paths of socio-economic development.
Drawing on our own country, we understand the essential role of South-South cooperation in the provision of collaborative frameworks and cross-border and interregional programmes, as well as standards, regulatory arrangements and implementation mechanisms.
Having joined the 2030 Agenda for Sustainable Development, Azerbaijan is currently intensifying its efforts to align national development strategy with the global Sustainable Development Goals (SDG), while translating them into national policies and programs. Building inclusive and resilient growth, moving from oil based to a more diversified economy, continuing investment in human development, and ensuring greater connectivity to regional and global markets to fully unleash Azerbaijan’s export potential are among the top priorities for the Government.
In order to ensure effective implementation of SDGs and their regional coordination, Azerbaijan in cooperation with the UN Country Office organized Baku Forum on Sustainable Development last year to discuss the means of implementation of the national sustainable development agenda, share relevant knowledge and experience and learn best international practices related to SDGs. Attended by the officials responsible for coordination of SDGs implementation at the national level as well as UN representatives, international and local experts, the conference adopted “Baku Principles” for National SDG Mainstreaming and Acceleration, which can serve a good basis for knowledge-sharing..
The national stocktaking exercise on “Trends and opportunities in advancing South-South and Triangular Cooperation in Azerbaijan” conducted by the UN Country Office and the UN Office on South-South Cooperation in 2016 suggests that Azerbaijan has a comparative advantage in sharing its expertise in various fields of development, such as effective public service delivery, education, labor and social protection, youth empowerment, mine action and others.
It should be noted that pursuing prudent economic policy, Azerbaijan has made a rapid social-economic success during the last 15 years, which transferred our country from recipient to a donor. The social-economic growth was followed by increasing appeals to Azerbaijan from foreign governments and international organizations for humanitarian aid and development assistance. To respond to these requests in a timely and well-coordinated manner, the national donor institution – the Azerbaijan International Development Agency (AIDA) was established within the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan in 2011.
Since its inception, AIDA has being employing multiple mechanisms to address poverty eradication and sustainable development in developing countries through building the human and institutional capacity, sharing good practices and experiences in a manner consistent with their national and strategic plans.
During the past years, over 90 countries, especially those in Africa, Asia and Latin America have so far benefited from technical assistance and humanitarian aid programs delivered bilaterally and multilaterally by AIDA. We have helped nearly 2 million people, and the number of beneficiary countries and the volumes of provided aid are constantly growing.
One of the vital importances of the new donor countries, such as Azerbaijan, is that they present new vital sources for replenishment and reversal of declining trend of Official Development Assistance (ODA), which is extremely important for sustainable development of vulnerable economies, such as LDCs, LLDCs, and SIDS. They also serve as an example and encouragement for other developing countries that consider the possibility of joining their ranks and becoming donor countries themselves.
However, Azerbaijan represents an interesting example of a donor country. We provide international assistance under the circumstances when 20 percent of our territory has been under the military occupation of Armenia for over 2 decades, as a result of which more than 1 million people have become refugees and IDPs. Yet, Azerbaijan has succeeded in recovering, diversifying and modernizing its economy, while reducing poverty level from 49 to 5 percent. Most importantly, having effectively integrating both refugees and IDPs into the society, Azerbaijan has accumulated a vast experience in providing them with adequate shelter, health and education services, employment, while strengthening their human capital, which could serve as possible areas for the South-South cooperation.
Aside from being a donor country, Azerbaijan has also become the leading economy in the region and the initiator of large-scale regional projects, and if the military occupation of Armenia ceases, Azerbaijan could contribute to South-South cooperation more actively.
We recognize triangular cooperation as a modality closely linked to and supportive of South-South cooperation, which brings an added value by leveraging and mobilizing additional technical and financial resources, sharing of experiences and flexible arrangements between Southern and other partners.
Azerbaijan signifies the role of taking concrete and practical steps to stimulate and enliven the cooperation and economic integration in the South-South direction. We believe that the Non-Aligned Movement is one of the most relevant venues to discuss and define the ways and mechanisms for such cooperation. During its chairmanship to the Movement starting from October 2019, Azerbaijan will do its best to explore new opportunities in this direction.
Azerbaijan believes that one such opportunity lies in the heart of ensuring inclusive and equitable quality education and promoting lifelong learning opportunities for the youth from the developing countries. With the orders of President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev, last year my country has adopted full scholarship programs for 2018-2022 that would annually enable 40 students from Member States of Non-Aligned Movement and Organization of Islamic Cooperation to obtain higher education at the universities of Azerbaijan. The five-year program is expected to contribute to strengthening of the human capital and the fulfilment of sustainable development goals in the OIC and NAM countries.
In addition, Azerbaijan attaches high importance to applying innovative technologies in public administration to promote effective public services and realization of the Agenda 2030. In 2018 the UN Human Rights Council has unanimously adopted a resolution on “Promoting human rights and SDGs through transparent, accountable and efficient public services delivery” at the initiative of Azerbaijan. This resolution highlighted the vital importance of public services as one of the key areas of meeting the standards of human rights while achieving the SDGs. It also promoted the concept of ASAN public service delivery brand of Azerbaijan, which received the UN Award in 2015 for successful public delivery that can serve as one of the areas among countries for South-South cooperation.
Detailed information about what Azerbaijan offers for international cooperation in general can be obtained from the Azerbaijani stand in the South-South Cooperation Expo 2019 to which all the esteemed participants are cordially invited.
In conclusion, I would like to remind that the strategic partnerships harness the collective experiences towards a common goal while increasing the pool of resources and that strong partnership among countries of the South supported by the UN system will help unlock the economic potential of the developing countries and benefit the entire international community. This Conference will certainly contribute to further strengthen South-South cooperation.