No:085/25, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin İnkişafı Əlaqələndirmə Ofisinin Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional direktoru Qui-Yeop Son ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
3 mart 2025-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan BMT-nin İnkişafı Əlaqələndirmə Ofisinin Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional direktoru Qui-Yeop Sonu qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-BMT əlaqələrinin cari vəziyyəti və perspektivləri, BMT-nin 2030-cu il Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin icrası istiqamətində əməkdaşlığın müxtəlif aspektləri, eləcə də bu əməkdaşlığın yeni dövrün reallıqlarına və Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf sahəsində milli prioritetlərinə uyğunlaşdırılaraq daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov 2 mart 2025-ci il tarixinin Azərbaycanın BMT-yə üzv olaraq qəbul edilməsinin 33-cü ildonümünə təsadüf etdiyini və ötən 33 il ərzində Azərbaycanla BMT sisteminə daxil olan qurumlar arasında əməkdaşlığın səmərəli və konstruktiv şəkildə qurulduğundan məmnunluq duyduğunu bildirib. Xüsusilə müstəqilliyinin ilk illərində ərazilərinin işğalı və 1 milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkün problemi ilə üzləşən Azərbaycanın qarşılaşdığı iqtisadi və sosial çağırışlara qarşı mübarizədə dəstək vermək məqsədilə həmin dövrdən etibarən ölkəmizdə fəaliyyətə başlayan bəzi BMT qurumları ilə həyata keçirilmiş əməkdaşlığın Azərbaycanda institusional inkişaf və qabiliyyət quruculuğuna mühüm töhfə verdiyi bildirilib.
Eyni zamanda, ərazilərimizin işğaldan azad edilməsi və son illərdə Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi sosial-iqtisadi tərəqqinin sosial profilli layihələrin icrasında ölkənin öz daxili resurs və imkanlarına arxalanmağa şərait yaratdığı, Azərbaycanın bir sıra BMT qurumları vasitəsilə bir çox ölkələrə donorluq fəaliyyəti göstərdiyi xüsusilə qeyd olunub.
Bununla əlaqədar, Azərbaycan Respublikasının BMT ilə əməkdaşlıqdakı prioritetlərini yeni dövrün reallıqlarına uyğun və BMT-nin resurslarından daha səmərəli istifadə edəcək şəkildə yenidən nəzərdən keçirdiyi vurğulanıb. Bu xüsusda, bəzi BMT qurumları ilə bundan sonrakı tərəfdaşlığın milli prioritetlərə uyğun şəkildə layihə əsaslı əməkdaşlıq mexanizmi vasitəsilə davam etdiriləcəyi müqabil tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Azərbaycanın artıq yardım qəbul edən dövlətdən qlobal gündəliyə töhfə verən bir ölkəyə çevrilməsi ilə əlaqədar, dövrün tələblərinə uyğun olaraq, BMT ilə əməkdaşlıqda BMT-nin Məskunlaşma Proqramı, BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı, BMT-nin İqlim dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Katibliyi və digər aidiyyəti qurumlar ilə əməkdaşlığın prioritet təşkil etməsi və bəzi BMT qurumları ilə də gələcək əməkdaşlığın bu model əsasında, birbaşa mənzil qərargahları ilə işləməklə davam etdiriləcəyi qeyd olunub.
Qui-Yeop Son ölkəmizi COP29-un uğurlu təşkilatçılığı və əldə olunan tarixi nəticələr münasibətilə təbrik edərək, bu istiqamətdə Azərbaycanla BMT sistemi arasında həyata keçirilmiş əməkdaşlığın təqdirəlayiq olduğunu bildirib.
Xanım Son BMT-nin 2030 Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin icrasına dəstək istiqamətində hökumət ilə yüksək səviyyəli əməkdaşlıqdan və tərəfdaşlıqdan məmnunluq ifadə edib. O, milli inkişaf prioritetlərinə və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə dəstək üçün Azərbaycan hökuməti ilə tərəfdaşlıq və əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduqlarını qeyd edib.

No:085/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Gwi-Yeop Son, United Nations Development Coordination Office’s Regional Director for Europe and Central Asia
On 3 March 2025, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Gwi-Yeop Son, United Nations Development Coordination Office’s Regional Director for Europe and Central Asia on the sidelines of the latter’s visit to our country.
During the meeting, the parties exchanged views on the current state and future prospects of Azerbaijan-UN relations, various aspects of cooperation in the implementation of the UN’s 2030 Agenda for Sustainable Development, as well as on further improvement of this cooperation, in alignment with the new realities on the ground and Azerbaijan's national development priorities.
Minister Jeyhun Bayramov, recalling that 2 March 2025 marked the 33rd anniversary of Azerbaijan's accession to the UN, expressed his satisfaction with cooperation between Azerbaijan and the UN agencies that has been carried out effectively and constructively over the past 33 years.
It was emphasized that the first years of Azerbaijan’s independence have been accompanied by serious economic and social challenges related to the occupation of its territories and the plight of 1 million refugees and IDPs, when representation of a number of UN agencies on the ground has been instrumental in institutional development and capacity building in Azerbaijan.
At the same time, it was especially noted that the liberation of our territories from the occupation and the socio-economic progress achieved by the Republic of Azerbaijan in recent years has enabled the country to rely on its own resources and capacity in the implementation of social projects, as well as to carry out several donor support to many countries through a number of UN agencies.
In this regard, it was emphasized that the Republic of Azerbaijan revised its cooperation priorities with the UN in accordance with emerging realities on the ground and utilizing UN resources more efficiently. To that end, it was brought to the attention of the counterpart that, the existing cooperation modalities with some UN institutions will be transformed to project-based cooperation mechanism based on national priorities.
Against the backdrop of the transformation of Azerbaijan from a state receiving assistance to a country contributing to the global agenda, it was emphasized that in accordance with the demands of the time, cooperation with the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), the UN Environment Programme, the Secretariat of the United Nations Framework Convention on Climate Change and other relevant UN agencies is a priority, and further cooperation with some other UN agencies will continue on the basis of this model, working directly with their headquarters.
Gwi-Yeop Son congratulated our country on the successful organization of COP29 and the historical outcomes achieved, noting that the cooperation between Azerbaijan and the UN system in this regard is commendable.
Ms. Son expressed appreciation for the strong cooperation and partnership with the Government to support the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development in Azerbaijan. She noted that the United Nations is ready to continue partnership and cooperation with the Government of Azerbaijan to support the national development priorities and the SDGs.