No:085/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 mart 2024 17:03
1 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran aktual məsələlər, habelə cari regional vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın sülh səyləri, eləcə də sülh prosesinin cari vəziyyəti və ölkəmizin baxışları barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.

No:085/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov
01 March 2024 17:03
On 1 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the sides exchanged views on current issues on the bilateral cooperation agenda between the two countries, as well as on the current regional situation.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about Azerbaijan’s peace efforts, as well as the current state of the peace process and Azerbaijan’s perspectives.
During the meeting, the sides also discussed other issues of mutual interest at the bilateral and regional levels.