No:084/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
1 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, habelə postmünaqişə dövründə regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Özbəkistan arasında dostluq və qardaşlığa əsaslanan, siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat və kommunikasiyalar, mədəniyyət, humanitar və s. sahələr üzrə çoxşaxəli münasibətlərin son dövrlərdə intensiv xarakter alan ali və yüksək səviyyəli təmaslar nəticəsində inkişaf etməsinin məmnunluq doğurduğunu qeyd edib.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə ölkəmiz üçün prioritet istiqamətlərdən birini təşkil edən Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyə əsaslanan əməkdaşlığın davam etdirilməsinin zəruriliyi qeyd olunub.
Cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi, bu istiqamətdə birgə tədbirlərin həyata keçirilməsində əməkdaşlığa hazır olduğumuz diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə bölgədə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, regional sülh və sabitliyi təhdid edən çağırışlar barədə həmkarını ətraflı məlumatlandırıb. Ermənistan tərəfindən son dövrlərdə daha intensiv xarakter alan siyasi və hərbi təxribatların, bu ölkənin sürətli silahlanaraq aqressiv ritorikasını davam etdirməsinin sülh prosesinə təhdid törətdiyi bildirilib.
Nazir Baxtiyor Saidov COP29-a ev sahibliyi münasibətilə Azərbaycanı təbrik edib, bu mötəbər tədbirin təşkilatında uğurlar arzu edib, eyni zamanda Özbəkistanın keçiriləcək tədbirə töhfə verməyə hazır olduğunu söyləyib.

No:084/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov
01 March 2024 14:18
On 1 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, issues on the bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries, as well as the regional situation in the post-conflict period, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction that the multifaceted relations between Azerbaijan and Uzbekistan, based on friendship and brotherhood, covering political, economic, trade, transport and communications, cultural, humanitarian and other fields, have been developing in recent years as a result of intensive high-level and top-level contacts.
The importance of continuing cooperation based on mutual support and solidarity within regional and international organizations, particularly within the framework of the Organization of Turkic States, which constitutes one of the priority areas for Azerbaijan, was emphasized.
It was noted that Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) this year, and readiness for cooperation in implementing joint activities in this direction was expressed.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart in detail about the large-scale reconstruction and construction works carried out in the region in the post-conflict period, the steps taken towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, and the challenges threatening regional peace and stability. It was noted that the increasingly intensive political and military provocations by Armenia in recent times, as well as its rapid armament and continued aggressive rhetoric, pose a threat to the peace process.
Minister Bakhtiyor Saidov congratulated Azerbaijan on hosting COP29, wished success in the organization of this significant event, and stated that Uzbekistan is ready to contribute to the upcoming event.
During the meeting, the sides also discussed other issues of mutual interest at the bilateral and regional levels.