No:083/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın dənizaşırı ərazilər naziri Manuel Valsın iddialarına dair yerli mətbuatın sualına cavabı
Sual: 28 fevral 2025-ci il tarixində Fransanın dənizaşırı ərazilər naziri Manuel Vals Yeni Kaledoniyaya səfəri zamanı Azərbaycanı Fransanın dənizaşırı ərazilərinə müdaxilədə və sabitliyi pozmağa çalışmaqda günahlandıraraq, habelə ölkəmizi Qarabağda guya “etnik təmizləmə” aparmaqda ittiham edib. Səsləndirilən iddialara dair Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi mövqeyi nədən ibarətdir?
Cavab: İflasa uğramış xarici siyasətindən dərs çıxarmaq əvəzinə, ölkəmizi əsassız iddialarla günahlandırmaqla düşdüyü vəziyyətdən ictimai diqqəti yayındırmağa çalışan Fransa tərəfinin səsləndirdiyi fikirləri qətiyyətlə rədd edirik.
Fransadan fərqli olaraq, öz xarici siyasətində və bütün addımlarında beynəlxalq hüququn əsas norma və prinsiplərini rəhbər tutan Azərbaycanı əsassız yerə günahlandıran bu ölkənin özünün müstəmləkəçilik keçmişini davam etdirmək naminə müxtəlif ölkə və xalqlara qarşı atdığı qeyri-demokratik addımlarını unutmasına baxmayaraq, onları hər kəs yaxşı xatırlayır.
Cənubi Qafqazda sülh üçün yaranmış tarixi imkanlar fonunda Fransanın çıxış etdiyi mövqeyə, habelə Ermənistanı silahlandırmaqla bölgədə yeni eskalasiya törətmək cəhdlərinə baxmaq kifayətdir ki, əslində kimin həqiqətən də “xarici müdaxilə” ilə məşğul olduğu aydın olsun.
Qəribədir ki, Azərbaycanı “etnik təmizləmə”də ittiham edən Fransa tərəfi, keçmiş münaqişənin həllinə məsul olan Minsk prosesinin həmsədrlərindən biri olması və bu ölkənin heç zaman Ermənistanın işğal siyasəti nəticəsində 1 milyona yaxın azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrilməsini qınamaması fonunda, könüllü surətdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsini tərk edən insanların guya “etnik təmizləməyə” məruz qalmasını iddia etməsi riyakarlıqdan və öz maraqları naminə faktların təhrifindən başqa bir şey deyil.

No:083/25, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry regarding the allegations of Manuel Valls, Minister of the Overseas of France
Question: In the statement dated 28 February 2025, Manuel Valls, Minister of the Overseas of France, during his visit to New Caledonia accused Azerbaijan of interference in French overseas territories, as well as of allegedly carrying out “ethnic cleansing” in Garabagh. What is the Ministry of Foreign Affairs' official stance on these allegations?
Answer: We firmly reject the views expressed by the French side, which, instead of learning from its failed foreign policy, is trying to divert public attention from the difficult situation it is in by accusing our country with unfounded allegations.
Although France unfairly blames Azerbaijan, which, unlike France, is guided by the fundamental norms and principles of international law in its foreign policy and in all its steps, everyone remembers this country’s undemocratic acts to continue its colonial past against different nations and peoples.
To see who is actually involved in “foreign intervention,” one just needs to look at France’s stance concerning the historical opportunities that emerged in the South Caucasus for peace and the attempts to incite another escalation in the region by equipping Armenia with weaponry.
Accusations of “ethnic cleansing” by France against Azerbaijan against the backdrop of the fact that France was one of the co-chairs of the Minsk process while being responsible for the settlement of the former conflict, and this country has never condemned the displacement of about 1 million Azerbaijanis as a result of Armenia’s occupation policy, is quite strange, and claims that people who voluntarily left the Garabagh region of Azerbaijan are allegedly subjected to “ethnic cleansing” is nothing more than hypocrisy and distortion of facts in their own interests.