Mətbuat şərhi 19 mart 2019 20:51
No:083/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Çili Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Çilinin xarici işlər naziri Roberto Ampuero ilə görüşüb
19 mart 2019 20:51
Görüş zamanı Çili xarici işlər naziri Roberto Ampuero azərbaycanlı həmkarının Çiliyə ilk rəsmi səfərini yüksək qiymətləndirərək, bu səfərin iki ölkə arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinə önəmli töhfə verəcəyinə əminliyini bildirdi və Çilinin Azərbaycanla hərtərəfli əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu ifadə etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında müxtəlif səviyyələrdə təmasların genişləndirilməsi və siyasi dialoqun davamlı şəkildə aparılması məqsədilə yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Görüşdə iki ölkə arasında bu il 25 illik yubileyi qeyd olunacaq diplomatik münasibətlərin hazırkı vəziyyətindən məmnunluq ifadə olundu. Bu xüsusda, Azərbaycanda Çili Səfirliyinin fəaliyyətə başlamasının ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafına yeni bir təkan verəcəyi diqqətə çatdırıldı.
Nazirlər iqtisadi-ticarət, təhsil, turizm, kənd təsərrüfatı, enerji, nəqliyyat, sərmayə qoyuluşu və humanitar sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu qeyd etdilər.
Həmçinin beynəlxalq gündəlikdəki aktual məsələlər, o cümlədən müvafiq olaraq regionlardakı vəziyyət baradə fikir mübadiləsi aparıldı. Bu konteksdə nazir Elmar Məmmədyarov həmkarını Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin son vəziyyəti barədə məlumatlandırdı.
Tərəflər arasında habelə beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olundu. Nazir Elmar Məmmədyarov Çili tərəfinin Qoşulmama Hərəkatının cari ilin oktyabır ayında Azərbaycanda keçiriləcək sammitinə dəvət olunduğunu vurğulayaraq, Çilinin həmin tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağına ümidvar olduğunu qeyd etdi.

No:083/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Foreign Minister of Chile Roberto Ampuero on the sidelines of his official visit to the Republic of Chile
19 March 2019 20:51
Foreign Minister of Chile Roberto Ampuero highly appreciated the first official visit of his Azerbaijani counterpart to Chile and expressed his confidence that this visit will further contribute to strengthening the exiting friendship relations between the two countries, adding that Chile is interested in comprehensive cooperation with Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov underlined the importance of intensifying high-level mutual visits between the two countries for the expansion of contacts at various levels and holding political dialogue on regular basis.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the current level of diplomatic relations between the two countries, which will mark the 25th anniversary this year. To this end, it was highlighted that the establishment of the Embassy of Chile in Azerbaijan will give a new impetus to the development of bilateral relations.
The Ministers noted that there are huge opportunities for mutually beneficial cooperation in economic, trade, education, tourism, agriculture, energy, transport, investment and humanitarian spheres.
The sides also exchanged their views on the current issues of international agenda, as well as the situations in the relevant regions. In this context, Minister Elmar Mammadyarov informed his counterpart about the latest situation of the negotiation process on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Also the sides discussed the cooperation issues within international organizations, including the Non-Aligned Movement and other issues of mutual interest. Minister Elmar Mammadyarov emphasized that Chile is invited to the summit of the Non-Aligned Movement, which will be held on October in Azerbaijan and expressed his hope that that Chile will be represented at the event at the highest level.