No:082/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycanda erməni məhbusların və müharibə cinayətlərində ittiham olunan şəxslərin məhkəmə prosesi ilə bağlı əsassız bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycanda erməni məhbuslarla və  hərbi cinayətlərdə ittiham olunan şəxslərlə pis rəftar, o cümlədən onların davam edən məhkəmə prosesi ilə bağlı əsassız iddiaların qeyd olunduğu 28 fevral 2025-ci il tarixli bəyanatını qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə qayğısına qaldığı separatçı liderlər və saxlanılan digər erməni əsilli şəxslər ya müharibə cinayətləri, etnik təmizləmə, hərbi təcavüz, işgəncə və digər ağır cinayətlərdə ittiham olunur, ya da artıq bu cinayətlərə görə məhkum ediliblər. Cenevrə Konvensiyalarına, habelə ümumilikdə beynəlxalq və milli qanunvericiliyə uyğun olaraq, Azərbaycan bu kimi cinayətlərin araşdırılması və mühakiməsi üzrə hüquq və öhdəliklərə malikdir. Bu kimi həbslərin tam hüquqi əsası var və bu, saxlanılan şəxslərin hüquqlarına xələl gətirmir. Hətta saxlanılan şəxslər hərbi əsir olsalar belə, III Cenevrə Konvensiyasına əsasən, ittiham oluna biləcəkləri bir cinayət törətdiklərinə görə cinayət təqibi davam edən hərbi əsirlər, bu kimi məhkəmə prosesi bitənə və lazım gələrsə, cəzalarını çəkib bitirənə qədər məhbusluqda saxlanıla bilər.
Təqsirləndirilən şəxslərin bütün hüquq və vəzifələri lazımi qaydada təmin olunub və izah edilib, bütün məhkəmə prosesi və ifadələri qeydə alınıb. Azərbaycanda məhbuslara qarşı qəddar rəftarla bağlı iddialar müstəqil şəkildə araşdırılıb və bu iddialar yalandır. Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin nümayəndələrinin mütəmadi səfərləri, ailə üzvləri ilə telefon və video əlaqələri həyata keçirilib və sonuncu dəfə belə görüş fevral ayında təşkil olunub.
Yaxşı məlumdur ki, Azərbaycan 2020-ci il müharibəsindən sonra humanitar jest olaraq, habelə beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öhdəliklərinə uyğun şəkildə hərbi əsir statusu olan və ya saxlanılan şəxs  hesab edilən 200 nəfərdən artıq ermənini azadlığa buraxıb və repatriasiya edib. Buna baxmayaraq, onlar Azərbaycan tərəfindən Ermənistana qaytarılandan sonra, Ermənistan hakimiyyəti tərəfindən həmin şəxslərin bəziləri həbs olunub və sorğu-sual ediliblər. Ermənistan XİN-ə onu da xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycan həmçinin 2023-cü ildə həyata keçirdiyi antiterror tədbirlərindən sonra 10 mindən çox qeyri-qanuni erməni silahlı qüvvələrinə silahı yerə qoymağa və Azərbaycan ərazilərini tərk etməyə icazə verməklə böyük jest edib.
Azərbaycandan fərqli olaraq, Ermənistan nə azərbaycanlı hərbi əsirlərə və həbs edilmiş mülki şəxslərə qarşı ləyaqəti alçaldan rəftar halları ilə bağlı heç bir araşdırma başlatmayıb, nə də itkin düşmüş 4000 azərbaycanlının yeri barədə məlumatların verilməsində əməkdaşlıq edib. Şahidlərə və çoxsaylı faktlara əsasən, beynəlxalq humanitar hüquq, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları kobud şəkildə pozularaq, bütün azərbaycanlı hərbi əsirlərə işgəncə verilib, onlar pis rəftara məruz qalıb, ləyaqəti alçaldan şəraitdə saxlanılıblar.
Görünən odur ki, Ermənistan tərəfindən belə bir bəyanatın verilməsi, bu ölkənin siyasi rəhbərliyinin bir zamanlar Azərbaycana qarşı təcavüz aktı və siyasətini davam etdirmək naminə bütün vasitələrlə açıq şəkildə dəstəklədikləri şəxslərin hazırda müharibə cinayətləri törətməkdə ittiham olunması ilə əlaqədar davam edən məhkəmə prosesi ilə bağlı nə qədər narahat olduqlarını nümayiş etdirir. Ermənistanın işğalçı və təcavüzkar ölkə kimi dövlət məsuliyyəti və bir sıra qanunsuz əməlləri danılması mümkün olmayan faktdır. Beləliklə, bu əməllərdə təqsirləndirilən şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması siyasi manipulyasiya ilə xələl gətirilə bilinməyəcək qədər haqq işidir.
Hətta bu gün də müharibə cinayətlərində ittiham olunan şəxslərin məhkəmə prosesini alqışlamaq əvəzinə, bu məhkəməni “səhnələşdirilmiş” adlandıran Ermənistan onilliklər ərzində səbəb olduğu yaraları sağaltmaqda və bu prosesin üzə çıxara biləcəyi həqiqətlə üzləşməkdə maraqlı deyil.
Bu kritik dönəmdə, Azərbaycan tərəfi hərbi cinayətləri törədənlərin məsuliyyətə cəlb edilməsi də daxil olmaqla regionda sülh səylərinə xələl gətirən əsassız bəyanatlardan Ermənistan tərəfinin çəkinəcəyini gözləyir.

No:082/25, Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, on the baseless statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on trials of Armenian detainees and peoples accused of war crimes in Azerbaijan
28 February 2025 16:14
We resolutely condemn and reject the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated 28 February 2025 on allegations about the mistreatment of Armenian detainees and people accused of war crimes in Azerbaijan, including baseless claims about their ongoing trial process.
Former separatist leaders that Armenia took care of for almost 30 years and other detainees of Armenian origin either have been charged or convicted of war crimes, ethnic cleansing, military aggression, torture, and other serious offenses. Azerbaijan has rights and obligations to investigate and prosecute these offenses under the Geneva Conventions and generally under international and domestic law. These detentions have a proper legal basis and do not impair the detainees’ rights. Even if the detainees were prisoners-of-war, under the Third Geneva Convention, prisoners-of-war against whom criminal proceedings for an indictable offense are pending may be detained until the end of such proceedings and, if necessary, until the completion of the punishment.
All the rights and duties of the accused people are duly ensured and explained, and the court proceedings and testimonies were recorded. Allegations of ill-treatment against prisoners in Azerbaijan have been investigated independently and are false. Regular visits by representatives of the International Committee of the Red Cross and telephone and video calls with family members were facilitated, most recently in February.
It is well-known that Azerbaijan, both as a humanitarian gesture and consistent with its obligations under international humanitarian law since the 2020 war, has released and repatriated more than 200 Armenians in its custody who were entitled to prisoner-of-war status or considered detainees. However, following Azerbaijan’s return of prisoners-of-war, some of them passed through imprisonment and interrogation carried out by Armenian authorities. We would also like to remind the Armenian MFA that Azerbaijan has also made a huge gesture by allowing more than 10,000 illegal Armenian armed forces to lay down arms and leave the territories of Azerbaijan following the 2023 anti-terror measures conducted by Azerbaijan.
Unlike Azerbaijan, Armenia neither has launched any investigations into the cases of degrading treatment of Azerbaijani prisoners-of-war and detained civilians nor cooperated in providing information about the whereabouts of 4000 missing Azerbaijanis. According to the witnesses and numerous facts, all the Azerbaijani POWs were tortured, ill-treated, and held in degrading conditions, in a grave violation of international humanitarian law, including the Geneva Conventions of 1949.
Obviously, such a statement from the Armenian side demonstrates how nervous the political establishment of Armenia is about the ongoing trial against the people accused of war crimes once they openly supported by all means to sustain the act and policy of aggression against Azerbaijan. Armenia’s state responsibility and other illegal actions as an occupying and aggressive country is a fact that cannot be denied. Thus, holding perpetrators accountable is a just cause that political manipulations cannot undermine.
Instead of applauding the trial against the people accused of war crimes, calling the court a “staged” one attests that Armenia is not interested in healing the wounds it has caused for decades and facing the truth that this trial might bring to the surface.
At this critical juncture, the Azerbaijani side expects the Armenian side to refrain from baseless statements that undermine peace efforts in the region, which also includes bringing perpetrators of war crimes to justice.