No:081/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Xorvatiya Xarici işlər nazirləri arasında telefon söhbətinə dair məlumatı
Cari ilin 24 aprel tarixində Azərbaycan Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Xorvatiya Xarici işlər naziri Qordan Qrliç Radman ilə telefon söhbəti baş tutub.
Nazirlər ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin perspektivlərini müzakirə edərək, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər də daxil olmaqla ikitərəfli siyasi əlaqələrdən məmnunluq ifadə ediblər. Eyni zamanda, iqtisadi və ticarət sahələrində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətləri, Şərq Tərəfdaşlığında iştirak, eləcə də digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Hazırki qlobal vəziyyətə toxunan Nazirlər, hər iki dövlətin COVID-19 pandemiyası ilə mübarizə çərçivəsində gördüyü tədbirlər və qarşılıqlı dəstək məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonda nazir Elmar Məmmədyarov Xorvatiyalı həmkarını Azərbaycana rəsmi səfər etməyə dəvət etdi və nazir Qordan Qrliç Radman dəvəti məmnunluqla qəbul etdi. Səfərin vaxtı ümumdünya sağlamlıq böhranı bitdikdən sonra diplomatik kanallar vasitəsilə müəyyən olunacaq.

No:081/20, Information of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan on the telephone conversation between the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Croatia
On 24 April 2020, the Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Croatia Gordan Grlić Radman at the initiative of the latter.
Exchanging their views on perspectives of bilateral cooperation opportunities, the Ministers expressed satisfaction over the existing political relations, including the exchange of high-level bilateral visits. The importance of expanding economic and trade cooperation has been emphasized during the conversation.
The sides also exchanged their views over Azerbaijan - European Union relations, participation at the Eastern Partnership, as well as cooperation within the other international organizations.
Touching upon the current global situation, the Ministers exchanged their views on the measures taken by both countries and mutual support in the fight against the COVID-19 pandemic.
Minister Elmar Mammadyarov invited his Croatian counterpart to pay an official visit to Azerbaijan and Minister Gordan Grlić Radman accepted this invitation with pleasure. The date of the visit will be determined through the diplomatic channels after the global health crisis is over.