No:081/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunan səfirini qəbul etdi
15 mart 2019 09:05
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunan səfiri Serxio Osvaldo Perez Qunellanı qəbul etdi.
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanla Argentina arasında münasibətlərin inkişaf etdiyini qeyd edərək, gələcəkdə tərəflər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyinə əmin olduğunu diqqətə çatdırdı. Xüsusilə iqtisadi, ticarət və turizm kimi sahələrdə əlaqələrin irəli aparılması baxımından perspektivlər mövcud olduğu vurğulandı.
Cari ilin oktyabr ayında keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının 18-ci sammitinə Argentina Respublikasını müşahidəçi qismində dəvət edildiyini vurğulayan nazir Elmar Məmmədyarov bu tədbirdə Argentina tərəfinin yüksək səviyyədə təmsil olunacağına ümidvar oduğunu qeyd etdi.
Səfir Serxio Osvaldo Perez Qunella ölkəsinin bütün sahələrdə xüsusilə iqtisadi müstəvidə Azərbaycan ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edərək, diplomatik fəaliyyəti müddətində ticarət əlaqələrin inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.

Press release 15 March 2019 09:05
No:081/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of the Republic of Argentina to the Republic of Azerbaijan
15 March 2019 09:05
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Ambassador Sergio Osvaldo Perez Gunella, the newly appointed Ambassador of the Republic of Argentina to the Republic of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov noted that relations between Azerbaijan and Argentina are developing and expressed confidence that further cooperation between the two countries will continue to expand. The existing prospects in furthering the relations especially in economic, trade and tourism spheres were highlighted.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that the Republic of Argentina in its capacity of observer has been invited to the 18th summit of the Non-Aligned Movement (NAM), which will be held in October in Baku this year and expressed hope that Argentine will be represented at high level at this event.
Ambassador Sergio Osvaldo Perez Gunella noted that Argentina is keen on development of cooperation with Azerbaijan in economy and other fields and mentioned that he would spare no efforts on further enhancement of bilateral commercial ties during his diplomatic mission.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov wished to the Ambassador of Argentine every success in his diplomatic activities.
During the meeting Ambassador Sergio Osvaldo Perez Gunella presented a copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.