No:080/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Kuba Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Karlos Valdes de la Konsepsion ilə görüşünə dair məlumatı
2 mart 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Kuba Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Karlos Valdes de la Konsepsionu qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edərək gələcək fəaliyyətində ona uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan və Kuba arasında dostluq münasibətlərinin inkişafına önəm verdiyimizi vurğulayan nazir Ceyhun Bayramov, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli çərçivələrdə iki ölkə arasında mövcud olan əməkdaşlığı, habelə yüksək səviyyəli siyasi dialoqu məmnunluqla vurğulayıb. Yalnız rəsmi səviyyədə deyil, həm də xalqlar arasında isti münasibətlərin mövcud olduğunu söyləyən nazir, bir çox sahələrdə əlaqələrin inkişafı üçün perspektivlərin olduğunu ifadə edib.
Səfir Karlos Valdes de la Konsepsion səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib və Azərbaycana səfir təyinatından yüksək məmnunluq ifadə edib. Ölkələrimizin beynəlxalq müstəvidə əməkdaşlığı səfir tərəfindən xüsusilə vurğulanıb.
Səfir, Kuba Prezidentinin 2019-cu ildə Qoşulmama Hərəkatının Bakı Zirvə görüşündə iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərini xatırladaraq, Azərbaycan tərəfindən nümayiş etdirilən yüksək təşkilatçılığı və qonaqpərvərliyi vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər ikitərəfli səviyyədə, o cümlədən tibb, təhsil, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı potensialı barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı üçün bütün müvafiq dövlət qurumlarının səylərini əsirgəməyəcəyini, Xarici İşlər Nazirliyinin də öz növbəsində bunun üçün körpü rolunu oynayacağını səfirin diqqətinə çatdırıb.

No:080/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Republic of Cuba to Azerbaijan Carlos Valdés de la Concepción
02 March 2022 18:26
On March 2, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Cuba to the Republic of Azerbaijan Carlos Valdés de la Concepción.​
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his future endeavors.​
Emphasizing the importance of developing friendly relations between Azerbaijan and Cuba, Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the existing cooperation between the two countries in both bilateral and multilateral frameworks, as well as the high-level political dialogue. Noting that there are good relations not only at the official level, but also between the peoples, the Minister said that there are prospects for the development of relations in many areas.​
Ambassador Carlos Valdés de la Concepción thanked for the warm welcome and expressed high satisfaction with his appointment as Ambassador to Azerbaijan. The Ambassador especially emphasized the cooperation between the two countries at the international level.​
Recalling the visit of the Cuban President to Azerbaijan to attend the Non-Aligned Movement Baku Summit in 2019, the Ambassador stressed the high level of organization and hospitality demonstrated by Azerbaijan.​
At the meeting, the sides exchanged views on the bilateral cooperation perspectives, including in health, education, tourism and other fields.​
Minister Jeyhun Bayramov informed the Ambassador that all relevant government agencies would spare no effort to develop relations between the two countries, and the Foreign Ministry, in turn, would act as a bridge for this.