No:079/25, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsinin Bakıda keçirilən iclasına dair mətbuat məlumatı
27 fevral 2025-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikasının sədrliyi ilə Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsinin iclası keçirilib. Sözügedən iclas 26 fevral tarixində Bakıda keçirilən xüsusi işçi qrupunun görüşündən sonra baş tutub.
Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsinin iclası zamanı Azərbaycanın AQEM sədrliyi AQEM-ə üzv ölkələr tərəfindən iddialı, zəngin və təşəbbüskar olaraq qiymətləndirilən 2025-2026-cı illər üzrə prioritet və təşəbbüslərini təqdim edib.
Komitə həmçinin Azərbaycan sədrliyinin 2025-ci ildə Bakıda AQEM beyin mərkəzlərinin illik forumunun keçirilməsi ilə bağlı təşəbbüsünü ehtiva edən AQEM beyin mərkəzlər forumunun illik hesabatını nəzərdən keçirib və təsdiqləyib.
Müzakirələr, həmçinin Azərbaycan sədrliyinin üç əsas prioritetindən biri olan AQEM-in institusional bazasının möhkəmləndirilməsinə yönəlib. AQEM-ə üzv dövlətlərin nümayəndə heyətləri AQEM-in maliyyə sammitinin və AQEM Qadın Şurasının institutlaşma məsələlərini nəzərdən keçirib, həmçinin etimad quruculuğu üzrə müvafiq sahələrdə işləri təhlil ediblər.
Azərbaycan 2024-2026-cı illər üzrə Asiyada mövcud yeganə qarşılıqlı fəaliyyət platforması olan AQEM-ə "Daha güclü AQEM: Asiyada qarşılıqlı əlaqə, rəqəmsallaşma və dayanıqlı inkişaf" devizi altında sədrlik edir.
Azərbaycan Respublikası sədrliyi dövründə AQEM-in daha da möhkəmləndirilməsinə, qarşılıqlı maraq doğuran müxtəlif sahələrdə praktiki əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və Asiyada təhlükəsizlik, əməkdaşlıq və inkişaf məsələləri üzrə digər beynəlxalq və regional təşkilatlarla qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsinə üstünlük verəcək.
Azərbaycan çoxtərəfli diplomatiya üzrə zəngin təcrübəsindən vasitə kimi istifadə edərək, üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın və dialoqun möhkəmləndirilməsində əhəmiyyətli irəliləyişə nail olmağa çalışır ki, bu da son nəticədə AQEM-in daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcək.

No:079/25, Press release on the meeting of the Senior Officials Committee (SOC) of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) held in Baku
27 February 2025 19:37
On 27 February 2025, under the Chairmanship of the Republic of Azerbaijan, the meeting of the Senior Officials Committee (SOC) of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) was held in Baku. This meeting followed the Special Working Group session held on 26 February in Baku.
During the SOC meeting, the Azerbaijani Chairmanship of CICA presented its priorities and initiatives for the period of 2025-2026, which were widely commended by CICA Member States as ambitious, rich and proactive.
The SOC also reviewed and approved the Annual Report of the CICA Think Tank Forum, which includes the initiative of the Azerbaijani Chairmanship to host the Annual CICA Think Tank Forum in Baku in 2025.
The discussions further focused on strengthening CICA’s institutional framework, which is among the three key priorities of the Azerbaijani Chairmanship. The delegations of the CICA Member States considered the institutionalization of CICA Finance Summit and CICA Women Council, and reviewed the work in relevant areas of confidence-building.
Azerbaijan chairs the CICA, the only pan-Asian platform for interaction, for the period of 2024-2026 under the motto of “Stronger CICA: connectivity, digitalization and sustainable growth in Asia”.
During its Chairmanship, the Republic of Azerbaijan will prioritize further strengthening of CICA, enhance practical cooperation in various areas of mutual interest and increase synergy with other international and regional organizations on the issues of security, cooperation and development in Asia.
Leveraging its rich experience as a bridge-builder in multilateral diplomacy, Azerbaijan aims to advance meaningful progress in fostering cooperation and dialogue among Member States, ultimately contributing to further strengthening of CICA.