No:07918, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Hindistan Respublikasının xarici işlər naziri xanım Suşma Svarajın birgə mətbuat konfransı
06 aprel 2018 01:36
Elmar Məmmədyarov: Xanımlar və cənablar! Sizi Xarici İşlər Nazirliyində salamlayıram. Bildiyiniz kimi, Hindistan Respublikasının xarici işlər naziri xanım Suşma Svaraj Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. Bu gün xanım nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir. Sabah isə S.Svaraj Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının Nazirlər Toplantısında iştirak edəcək. Xanım nazirin səfər proqramına həmçinin Atəşgah ziyarətgah kompleksi ilə tanışlıq da daxildir.
Azərbaycan və Hindistan arasında əlaqələr tarixi və ənənəvi xarakterə malikdir. Keçən əsrin əvvəllərinədək Hindistandan olan zəvvarlar və tacirlər Azərbaycana gələrək, Atəşgahı ziyarət edirdilər.
Həmkarımla təkbətək və nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilmiş geniştərkibli görüşlərdə ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat, mədəniyyət, ticarət, elm, turizm, əczaçılıq kimi sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdik. İkitərəfli Müştərək Komissiyanın iclasının bu ilin may ayında keçirilməsi ilə bağlı Hindistan tərəfinin təklifinə razılığımızı bildirdik.
Bu gün həmçinin “”Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Hindistan Respublikası Hökuməti arasında diplomatik, rəsmi və xidməti pasportlara malik şəxslərin viza tələbindən azad edilməsi haqqında Saziş” və “ADA Universiteti ilə Hindistanın Xarici Xidmət İnsititutu arasında diplomatik sahədə təlim-tədris üzrə əməkdaşlıq sənədi” imzalandı.
Bildiyiniz kimi, enerji sahəsində ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir, Hindistan şirkətləri “Azəri”, “Çıraq” və “Günəşli” yataqlarının işlənməsində iştirak etmişdir. Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat marşrutları Hind Okeanı ilə Atlantik Okeanını dəmir-yolu ilə daha qısa müddət ərzində birləşdirmək potensialına malikdir. Xanım nazir Hindistanın bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu bildirmişdir.
Həmkarımla həmçinin informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq və mütəxəssislərin hazırlanması məsələsini xüsusilə müzakirə etdik. Hindistan şirkətlərinin Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna sərmayələr qoyması məsələsini də qeyd etdik. Ümumiyyətlə, iqtisadi-ticarət əlaqələrimizin inkişafı üçün Hökumətlərarası birgə komissiyanın mühüm rolu vardır.
Həmkarıma Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verdim. Qeyd etməliyəm ki, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qəbul edilmiş, eləcə də digər sənədlərdə Azərbaycanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllinə dair ədalətli mövqeyi Hindistan tərəfindən dəstəklənir.

Press release 06 April 2018 01:36
No:079/18, Joint press conference by the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of India, Sushma Swaraj
06 April 2018 01:36
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! I welcome you at the Ministry of Foreign Affairs. As you probably know, Minister of Foreign Affairs of the Republic of India Ms. Sushma Swaraj is on an official visit to Azerbaijan. Today, Madame Minister was received by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev. Tomorrow, S. Swaraj will attend the Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement in Baku. The Minister's visit program also includes acquaintance with Ateshgah sanctuary complex.
Relations between Azerbaijan and India have historic and traditional character. Till the beginning of the last century pilgrims and merchants from India visited Ateshgah.
At first we communicated in the tete-a-tete, then in an expanded format and discussed issues of cooperation in political, economic, energy, transport, culture, trade, science, tourism, pharmacy spheres between our countries. We have agreed to hold the Bilateral Joint Commission meeting in May this year.
Today, “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of India on exemption from visa requirement for holders of diplomatic, official and service passports” and "Memorandum of Understanding between ADA University, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Foreign Service Institute, Ministry of External Affairs, Republic of India on cooperation in diplomatic field" were signed.
As you may know, cooperation between our countries in the field of energy is developing successfully, Indian companies have participated in development of Azeri, Chirag and Gunashli fields. North-South and South-West transport routes have the potential to link the Atlantic Ocean with the Indian Ocean in a shorter time. Madame Minister expressed India’s interest in deepening cooperation in this direction.
We also discussed issues of cooperation in the field of information technology and the preparation of specialists. We have also mentioned Indian companies investing in the non-oil sector of Azerbaijan. In general, the Intergovernmental Joint Commission plays an important role for the development of our economic and trade relations. As I mentioned earlier, we are planning to hold the meeting of the Comission in May, 2018.
I informed my colleague about the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. I should note that India has supported Azerbaijan's fair position on the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict in the documents adopted in the framework of the Non-Aligned Movement, as well as other organizations.