No:078/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun ABŞ-nin Beynəlxalq Dini Azadlıq Komissiyasının nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 fevral 2025 18:16
27 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ölkəmizdə səfərdə olan Amerika Birləşmiş Ştatlarının Beynəlxalq Dini Azadlıq Komissiyasının (BDAK) nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Komissiyanın sədri Stefen Şnekin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş zamanı Azərbaycan-ABŞ ikitərəfli münasibətlərində humanitar sahənin komponenti kimi dini məsələlər üzrə iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinə, o cümlədən dövrümüzdə qarşılıqlı hörmət əsasında və dinc birlikdə yaşamaq praktikasının inkişaf etdirilməsində multikulturalizm və dini dözümlülük kimi dəyərlərin əhəmiyyətinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
BDAK-nin sədri müvəkkil S.Şnek səfərin ötən bir il ərzində Azərbaycanda dini məsələlərin tənzimlənməsində əldə olunmuş təcrübə ilə bilavasitə tanış olmaq üçün həyata keçirildiyini bildirib. O, bu məqsədlə səfər çərçivəsində Azərbaycanda bir sıra aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri və müxtəlif dini icmaların təmsilçiləri ilə görüşlərin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Nazir müavini E.Məmmədov Azərbaycanda tarixən mövcud olan köklü və nümunəvi multikulturalizm və dini dözümlülük ənənələrinin bu gün beynəlxalq miqyasda ən ali səviyyələrdə təqdir olunduğunu bildirərək, ölkəmizin bu istiqamətdə hər zaman qarşılıqlı təcrübə mübadiləsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanın tarixi inkişaf xüsusiyyətlərinin, habelə coğrafi mövqeyinin və zəngin demoqrafik tərkibinin ölkəmizdəki milli, etnik və dini müstəvilərdə dözümlülük mədəniyyətinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıb. Bu xüsusda nazir müavini BDAK tərəfindən dərc olunan illik hesabatlarda Azərbaycanda yaşayan müxtəlif dini etiqad daşıyıcıları arasında mövcud olan harmoniya və dinc birgə yaşayış təcrübəsinin obyektiv yanaşma və narrativlərlə əks olunmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Eləcə də Azərbaycanda bu nümunəvi mühitin mütərəqqi məzmunda inkişafı üçün davam etdirilən məqsədyönlü dövlət dəstəyi siyasətinin vacibliyindən bəhs edib.
Həmçinin E.Məmmədov bu kimi hesabatlarda məsələləri konkret faktlar əsasında öyrənmə və tədqiq etmə metodologiyasının önəm kəsb etdiyini vurğulayaraq, Azərbaycan torpaqlarının uzun illər Ermənistan tərəfindən işğalı dövründə dini abidələrimizə qarşı törədilmiş zorakılıq və digər müxtəlif vandalizm növlərinin də BDAK nəşrlərində ətraflı şəkildə əks olunmasının gözlənildiyini qeyd edib, belə qeyri-insani hərəkətlərin təkcə Azərbaycan xalqının deyil, bu məsələlərə həssas yanaşan bütün cəmiyyətlərin dini-mənəvi dəyərlərinə ağır zərbə vurduğunu nəzərə çatdırıb.

No:078/25, Press release on the meeting between Deputy Minister Elnur Mammadov and the delegation of the United States Commission on International Religious Freedom
27 February 2025 18:16
On 27 February 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, met with a delegation of the United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF), which was on a visit to our country.
During the meeting with the delegation led by the Chair of the Commission Stephen Schneck, an exchange of views was held on cooperation between Azerbaijan and the United States in the field of religious affairs as a component of humanitarian cooperation within bilateral relations, as well as on the importance of values such as multiculturalism and religious tolerance in promoting mutual respect and peaceful coexistence in the modern era.
Chair of the Commission S. Schneck noted that the visit was carried out in order to directly familiarize themselves with the experience gained over the past year in regulating religious affairs in Azerbaijan. He stated that, within the framework of the visit, meetings are planned with representatives of relevant state institutions and various religious communities in Azerbaijan.
Deputy Minister Elnur Mammadov emphasized that Azerbaijan’s deeply rooted and exemplary traditions of multiculturalism and religious tolerance have long been recognized at the highest international levels, and emphasized that our country is always interested in the exchange of best practices in this field.
He noted that Azerbaijan’s historical development, as well as its geographical location and rich demographic composition, have played a significant role in shaping a culture of tolerance across national, ethnic, and religious dimensions in the country. In this regard, the Deputy Minister stressed the importance of reflecting, in the annual reports published by USCIRF, the existing harmony and peaceful coexistence among followers of different religions in Azerbaijan through objective approaches and narratives. He also highlighted the importance of the continued targeted state support policy aimed at further developing this exemplary environment in a progressive manner.
Deputy Minister Mammadov also emphasized the importance of a fact-based methodology in studying and analyzing issues in such reports, noting the expectation that acts of violence and various forms of vandalism committed against Azerbaijan’s religious monuments during the long years of occupation of Azerbaijani territories by Armenia should also be comprehensively reflected in USCIRF publications. He underlined that such inhumane actions have dealt a serious blow not only to the Azerbaijani people but also to the religious and moral values of all societies sensitive to such issues.