No:076/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Ukraynanın Azərbaycana yeni təyin olunan səfirini qəbul etdi
12 mart 2019 09:29
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Ukraynanın Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunan səfiri Vladislav Kanevskini qəbul etdi.
Görüşdə iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından önəmi vurğulandı. Tərəflər Azərbaycan və Ukraynanın daim bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini, regiondakı münaqişələrin dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri çərçivəsində həllinə tərəfdar olduqlarını bəyan etdilər.
Səfir Kanevski ölkəsinin bütün sahələrdə Azərbaycan ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edərək, diplomatik fəaliyyəti müddətində ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.

Press release 12 March 2019 09:29
No:076/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of Ukraine to Azerbaijan
12 March 2019 09:29
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Vladislav Kanevski, the newly appointed Ambassador of Ukraine to the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current status of relations and stressed the importance of high level mutual visits in terms of expanding cooperation between the two countries. It was underlined that Azerbaijan and Ukraine always support each other's sovereignty and territorial integrity and stand for the resolution of the conflicts in the region within the framework of internationally recognized borders of states.
Ambassador Kanevski noted that Ukraine is keen on development of cooperation with Azerbaijan in all fields and mentioned that he would spare no efforts on further enhancement of bilateral relations during his diplomatic mission.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov wished to Ambassador Kanevski Vladislav every success in his diplomatic activities.
During the meeting Ambassador Vladislav Kanevski presented a copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.