No:075/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayev ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
05 mart 2026 17:17
5 mart 2026-cı il tarixində Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayev Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazir Ceyhun Bayramov 5 mart tarixində mülki infrastruktur və şəxslərə zərərlə müşayiət olunan İran İslam Respublikası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə qarşı dronla həyata keçirilmiş hücumların suverenliyimizə və ərazi bütövlüyümüzə zidd olduğunu vurğulayıb.
İran İslam Respublikasından qeyd olunan məsələyə aydınlıq gətirilməsini, izahat verilməsini, üzrxahlıq edilməsini, bu kimi halların təkrarlanmaması üçün zəruri təxirəsalınmaz tədbirlər görülməsini tələb etdiyimiz Qazaxıstan tərəfinin diqqətinə çatdırıb.
Qazaxıstan naziri bu hücumlardan dərin narahatlıq ifadə edib, vəziyyətin daha da gərginləşməyəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

No:075/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, Yermek Kosherbayev
05 March 2026 17:17
On March 5, 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, Yermek Kosherbayev, held a telephone call with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the drone attacks carried out on March 5 by the Islamic Republic of Iran against the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan, which resulted in damage to civilian infrastructure and harm to civilians, are in violation of our sovereignty and territorial integrity.
He underscored for the Kazakh side that Azerbaijan demands that the Islamic Republic of Iran clarify the incident, provide an explanation, issue an apology, and take the necessary urgent measures to prevent the recurrence of such cases.
The Minister of Kazakhstan expressed deep concern over these attacks and voiced hope that the situation would not escalate further.