No:075/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan səfiri Bahrom Aşrafxanov ilə görüşünə dair məlumatı
02 mart 2021 06:21
1 mart 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanovu qəbul edib.
Görüşdə tərəflər bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən 10 noyabr 2020-ci il və 11 yanvar 2021-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatların həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlər, Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyi və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycanla Özbəkistan arasında ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin hərtərəfli inkişafı perspektivlərini müzakirə ediblər. Ölkələrin iqtisadi-ticarət sahəsində əməkdaşlığının genişləndirilməsi və bu xüsusda Hökumətlərarası İqtisadi Əməkdaşlıq Komissiyanın növbəti iclasının keçirilməsinin əhəmiyyəti, humanitar, mədəni sahələrdə əlaqələrin inkişafı, bölgələrarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də yüksək səviyyəli səfər mübadilələrinin ikitərəfli əməkdaşlığın daha da irəli aparılması baxımından müsbət töhfəsi vurğulanıb.
Dövlətlərin ikitərəfli müstəvi ilə yanaşı, beynəlxalq platformalarda əməkdaşlığı və qarşılıqlı dəstək məsələləri məmnunluqla qeyd olunub.
Görüşdə, Azərbaycan və Özbəkistan arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi və genişləndirilməsi üzrə qarşılıqlı razılıq ifadə olunub.

No:075/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Ambassador of Uzbekistan Bahrom Ashrafkhanov
On March 1, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov.
At the meeting, the sides exchanged views on the current situation in the region, including the implementation of the trilateral statements of November 10, 2020, and January 11, 2021, Azerbaijan's position based on international law, and other issues.
The sides also discussed prospects for comprehensive development of bilateral cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan. The sides stressed the importance of expanding cooperation in economic and trade spheres and the holding of the next meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation in this regard, the development of ties in humanitarian and cultural spheres, the expansion of interregional cooperation, as well as the positive contribution of reciprocal high-level visits to the further development of bilateral cooperation.
Along with the bilateral level, the issues of cooperation and mutual support on international platforms were noted with satisfaction.
At the meeting, mutual interest was expressed in the further development and expansion of cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan.