Mətbuat şərhi 12 mart 2019
No:075/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşdü
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Erl Litzenberqeri qəbul etdi.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasındakı münasibətlərin hazırkı durumunu ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən mühüm enerji layihələri, ələlxüsus Cənub Qaz dəhlizi layihəsi haqda məlumat verdi və bu layihələrin reallaşdırılmasında ABŞ-ın dəstəyinin təqdir olunduğunu qeyd etdi.
Səfir E.Litzenberq Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirərək, ABŞ bu layihələrə dəstəyini bəyan etdi. Səfir habelə Azərbaycanın terrorçuluğa qarşı beynəlxalq mübarizəyə verdiyi dəstəyin əhəmiyyətini vurğuladı.
Səfir Erl Litzenberqer etimadnaməsinin surətini nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın yeni təyin olunmuş səfirinə diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzuladı.

No:075/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of the United States of America
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of the United States of America Earle Litzenberger.
At the meeting the sides exchanged their views on the current level of relations between the two countries. Foreign Minister informed the Ambassador on the important energy projects implemented and initiated by Azerbaijan, including the Southern Gas Corridor, and highly appreciated the United States’ support for the implementation of these projects.
Praising the contribution of Azerbaijan to providing energy security Ambassador Earle Litzenberger reiterated support of the USA to the energy projects implemented by Azerbaijan. He also underlined the importance of the Azerbaijani support and contribution to international fight against terrorism.
Ambassador Earle Litzenberger presented the copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.