No:075/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Qoşulmama hərəkatının Bakıda keçirilən Aralıq Nazirlər Konfransı çərçivəsində BMT Baş Assambleyasının sədri Miroslav Layçakı qəbul edib
06 aprel 2018 00:10
M.Layçak Slovakiya xarici işlər naziri kimi 2010-cu ildə Azərbaycana səfərini xoş təəssüratlarla xatırlayaraq, bu illər ərzində Azərbaycanın bütün sahələrdə inkişafının təqdirəlayiq olduğunu vurğuladı və yenidən ölkəmizdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə etdi.
M.Layçak həmçinin Qoşulmama hərəkatı xarici işlər nazirlərinin Bakı Toplantısının yüksək səviyyədə təşkilini qeyd etdi.
Tərəflər Azərbaycan və BMT əlaqələri barəsində geniş fikir mübadiləsi apardı və münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi perspektivlərini müzakirə etdilər. E.Məmmədyarov Azərbaycanın BMT-nin seçkili orqanlarında iştirak etməklə BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinin yerinə yetirilməsinə öz töhvəsini verdiyini vurğuladı və bu xüsusda, Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüyünə seçilməsi, eləcə də TŞ-na sədrlik dövründə fəaliyyəti barəsində danışdı. O, həmçinin ölkəmiizn BMT-nin ixtisaslaşmış və digər qurumları ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirdi.
M.Layçak BMT-nin fəal üzvü kimi təşkilatın Azərbaycanla əlaqələrə önəm verdiyini və münasibətlərin dərinləşməsində Azərbaycanın səylərinin, BMT-nin təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş qlobal miqyaslı tədbirlərə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməsinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Görüşdə həmçinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin son statusu, eləcə də gündəlikdə duran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Nazir Elmar Məmmədyarov BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı qəbul etdiyi müvafiq qətnamələrin işğalçı qüvvələrin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb etdiyi halda Ermənistanın bu tələblərə əməl etmədiyini və güc tətbiq edərək Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamaqda davam etdiyini qeyd etdi.
Görüşdə BMT Baş Assambleyasının gündəliyinə duran məsələlər, Azərbaycan tərəfindən Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin uğurla icrası və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 06 April 2018 00:10
No:075/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Miroslav Lajčák, President of the General Assembly of the UN on the sidelines of the Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement
06 April 2018 00:10
M. Lajčák recalled his visit to Azerbaijan in 2010 as a Foreign Minister of the Slovak Republic and shared his positive impressions on the visit. He praised the development of Azerbaijan in all spheres during past years, and expressed his satisfaction over visiting Azerbaijan again.
M. Lajčák, also thanked to the Government of Azerbaijan for the high level hosting of the Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement.
The sides exchanged views on Azerbaijan-UN relations and discussed prospects for further deepening of relations. E.Mammadyarov stressed Azerbaijan's contribution to the implementation of UN Charter goals and principles by participating in UN electoral bodies and spoke about Azerbaijan's election as a non-permanent member of the UN Security Council and its activities during the presidency of the Security Council. He also expressed Azerbaijan’s interest in expanding cooperation with UN specialized agencies and other bodies.
M. Lajčák noted that the UN attaches great importance to relations with Azerbaijan and highly appreciates the efforts of Azerbaijan to deepen relations with the UN and hosting global scale of events organized at the initiative of the United Nations.
The sides also exchanged views on the latest status of the negotiation process on Armenia-Azerbaijan conflict. E.Mammadyarov noted that although relevant resolutions of the UN Security Council on the conflict demand the withdrawal of occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan, Armenia does not comply with those demands and continues occupation of Azerbaijani territories by using force.
The agenda of the UN General Assembly, the successful implementation of the Sustainable Development Goals by Azerbaijan and other issues of interest were discussed at the meeting.