No:074/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Küveyt Millət Məclisinin üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşdü
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Xalid Əl-Uteybinin rəhbərlik etdiyi Küveyt Millət Məclisinin Küveyt-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvlərindən ibarət nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Qonaqları salamlayan nazir Elmar Məmmədyarov ikitərəfli siyasi münasibətlərin cari vəziyyətini yüksək qiymətləndirdi və iqtisadi əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında Əməkdaşlıq üçün Birgə Komissiyanın iclasının tezliklə keçirilməsinin zəruriliyini vurğuladı. Azərbaycanın Küveyt vətəndaşları üçün sadələşdirilmiş viza rejimi tətbiq etdiyini bildirən nazir Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında birbaşa hava əlaqəsinin mövcudluğunun turist axınının artmasına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Azərbaycanda olmaqlarından məmnunluğunu bildirən Xalid Əl-Uteybi ikitərəfli münasibətlərin qədim tarixə əsaslandığını söyləyərək ticarət əlaqələrinin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini qeyd etdi. O, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan qonaqlar Küveytin Azərbaycanın münaqişənin həlli ilə bağlı ədalətli mövqeyini dəstəklədiyini xüsusilə vurğuladı.
Münaqişə ilə bağlı Küveytin ədalətli mövqeyinə və dəstəyinə görə təşəkkürünü ifadə edən nazir Elmar Məmmədyarov müstəqilliyimizin ilk illərində azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərə Küveytin humanitar yardımını yüksək qiymətləndirdi.

No:074/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation of the National Assembly of Kuwait
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation of the Kuwait-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group of the Kuwait National Assembly headed by Khalid al-Utaybi.
Greeting the guests Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the current level of bilateral political relations between two states. He stressed the importance of holding the meeting of the Joint Commission for Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Kuwait to explore opportunities for economic cooperation. Minister Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan applies a simplified visa regime for the citizens of Kuwait, and expressed his confidence that the existence of direct flights between the two states boost the flow of tourists.
Expressing their satisfaction on visiting Azerbaijan, Khalid al-Utaybi said that bilateral relations have a profound historical background and stressed the importance for further expansion of trade relations. Speaking about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, he emphasized that Kuwait supports the just position of Azerbaijan on the conflict resolution.
Expressing his gratitude for Kuwait's fair position and support on the conflict settlement, Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the humanitarian assistance of Kuwait to Azerbaijani refugees and IDPs during the early years of our independence.